Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Selgusid parimad teaduse populariseerijad

Neljapäeval Tallinna laululava klaassaalis toimunud teaduskommunikatsiooni konverentsil „Teadus? Läheb tarvis. Päriselt!“ tunnustati Eesti parimaid teaduse populariseerijaid. Auhindu anti välja üheksandat korda.

„Teadus ja teadmispõhisus on kindlasti kaks märksõna, mis Eesti tuleviku arengu ja jätkusuutlikkuse mõistes on ääretult olulise tähtsusega. Selleks, et need märksõnad oleks ühiskonnas kõigile ühtmoodi arusaadavad, peavad tehnoloogia ja selle aluseks olev teadus olema arusaadavad nii täiskasvanutele kui lastele,“ sõnas haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski auhindade üleandmisel.

Ministri sõnul on hädavajalik, et suudaksime ühiskonnale näidata, et teadus ei ole kellegi erahuvi, vaid see on meie kõikide hüve. „Kindlasti on oluline, et need tublid inimesed, kes tegelevad teaduse populariseerimisega, tööd jätkaksid ja teeksid seda tööd veelgi paremini,“ ütles minister.

Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise teaduse ja tehnoloogia süstemaatilise populariseerimise eest sai Viire Sepp, andekaid lapsi toetavate tegevuste pikaajalise eestvedamise eest Eestis.

Kategoorias „Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine audio-visuaalse ja elektroonilise meedia abil”:
II preemia: Jänku-Juss ja robootika. Lasteveeb OÜ, eestvedaja Janika Leoste.

Kategoorias „Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine trükisõna abil”:
I preemia: „Matemaatika õhtuõpik“, autorid Juhan Aru, Kristjan Korjus ja Elis Saar.
II preemia: „Imekaunis Antarktika. Pühendatud teadusele“, autor Enn Kaup.
II preemia: Laste populaarteaduslik ajakiri „Minu Maailm“, väljaandja Sunwells OÜ, projektijuht Külli Koort.

Kategoorias „Tegevused/tegevuste sarjad teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“:
I preemia: Uuendatud sisu ja ekspositsiooniga Energia avastuskeskuse kui Põhja-Eesti suurima mitteformaalset haridust pakkuva kogemusõppel põhineva haridus- ja külastuskeskuse taasavamine. Energia Avastuskeskus, juhataja Kertu Saks.
Peapreemia: Teadlaste öö festivali pikaajaline koordineerimine. SA Teaduskeskus AHHAA, projektijuht Helin Haga.
II preemia: TTÜ keskkonnatehnika eriala edukas populariseerimine projektiga „Päikeseenergiast energiasäästlike hooneteni“, projektijuht Hendrik Voll.

Kategoorias „Parim teadust ja tehnoloogiat populariseeriv teadlane, ajakirjanik, õpetaja”:
Peapreemia: Signe Lensment (Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpetaja) – mitmekesine tegevus loomingulise innovaatilisuse äratamisel nii oma kooli kui maakonna erinevate õppeastmete õpilaste hulgas.

Kategoorias „Parim uus algatus teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“:
I preemia: OÜ Kolm Põrsakest – teadusteatri etendused lastele ja täiskasvanutele ning teadusringid lasteaedades – eestvedajad Martin Käärik, Ergo Kukk, Kristjan Kingo, Julius Air Kull ja Robin Saluoks.
II preemia: Eksperimentaalpsühholoogia populariseerija Psühhobuss – OÜ Psühhobuss, eestvedaja Madis Vasser.

Elutööpreemia võitja saab 6500 eurot ning Stanislav Netchvolodovi skulptuuri „Möbiuse leht“ . Viies ülejäänud kategoorias on peapreemia suuruseks 2200 ja II preemia suuruseks 800 eurot . Kõik laureaadid saavad õiguse kasutada märki „Riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija“ .

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: