Eesti ettevõtte tehisaru kiirendab neeruvähi diagnoosimist kuni poole võrra
Tehisaru (TI) kasutatakse üha rohkem ka meditsiinivallas, aidates arstidel diagnoosida haigusi kiiremini ja täpsemalt. Eesti ettevõte on nüüd loonud TI-põhise lahenduse, mis aitab varakult avastada neeruvähki.
"Meie tehisharu avastab neeruvähi ning aitab seda varem leida," sõnas ettevõtte Better Medicine tegevjuht Priit Salumaa saates "Terevisioon". Ta nentis, et väliste sümptomite nappuse tõttu avastatakse neeruvähk tihti juhuslikult. Statistika näitab, et 60–70 protsenti neeruvähi juhtudest avastatakse juhuslikult näiteks mõne muu terviseprobleemi tõttu tehtud uuringute käigus.
Eestis leitakse üle 40 protsenti neeruvähi juhtudest alles haiguse kolmandas või neljandas staadiumis, mille puhul on ravivõimalused piiratud ning ellujäämisprognoos on kehv. "Teame, et laste hulgas on tüdrukute puhul peale leukeemia neeruvähk teisel kohal," lisas Salumaa. Nõnda võiks TI-põhine tehnoloogia aidata patsientidel saada õigeaegsemat ravi ning suurendada ellujäämisvõimalusi.
Varem on loodud sarnaseid TI-põhiseid lahendusi rinna- ja kopsuvähi tõhusamaks avastamiseks. Salumaa sõnul on Eesti ettevõtte neeruvähiga maailmas esirinnas, sest tegu on esimese ametlikult sertifitseeritud lahendusega neeruvähi avastamiseks. See tähendab, et lahendus on läbinud ranged testimised ning vastab meditsiiniseadmetele kehtestatud ohutus- ja täpsusnõuetele, mis avab omakorda uksed laiemale kasutuselevõtule erinevates haiglates nii Eestis kui ka rahvusvahelisel tasandil.
Loodud TI toimib arstide abilisena, tuvastades kompuutertomograafiga tehtud piltidelt võimalikud kasvajad, loob neist kolmemõõtmelise pildi ning lisab neile automaatselt mõõtmed. Lihast ja luust arsti see Salumaa sõnul asendama ei hakka, pigem võib võrrelda seda teise silmapaariga. "Kui arst ja tehisaru töötasid koos, leidsid nad üles 99,2 protsenti vähijuhtumitest," selgitas Salumaa.
Lisaks vigade riski vähendamisele kiirenes diagnostikaprotsess kuni poole võrra. "Tehisaru magab asju maha nagu inimesedki, aga kui vaatab üle kaks silmapaari, suureneb avastamise täpsus. [...] Suudame töövoogu kiirendada, kui see on hästi integreeritud töövoog," kinnitas Salumaa.
Ettevõte on Eestis teinud koostööd eeskätt Tartu Ülikooli Kliinikumi ja Pärnu Haiglaga, kus kasutatakse süsteemi reaalsetes kliinilistes tingimustes. Lisaks teeb Better Medicine koostööd Inglismaal asuva Leedsi ülikooli haiglaga ning Lõuna-Aafrikas on käimas pilootprojekt.
Kuigi ettevõtte loodud tehisintellektil põhinev süsteem keskendub praegu neeruvähi varajasele avastamisele, on Priit Salumaa ambitsioonid suuremad. Arendustööd käivad ka teiste elundite vähkide diagnostikaks – juba on valminud mudelid kopsuvähi tuvastamiseks ning prototüübid maksa- ja pankreasevähi avastamiseks. "Sihtettevõttena on meie eesmärk katta ära terve keha, et oleks kogu keha lahendus mitte ainult neerud," sõnas tegevjuht.
Arendustööde keerukus tuleneb selles, et iga uue vähivormi jaoks tuleb AI-d eraldi treenida ning seejärel läbida pikk valideerimis- ja sertifitseerimisprotsess. Ühe sellise süsteemi väljatöötamine võtab seetõttu kõige vähem 2,5 aastat.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Terevisioon", küsis: Juhan Kilumets