Hambaarst: toitumisest enam mõjutab suuhügieeni veipimine

Soome meedias levis hiljaaegu uudis, et kaerajook lõhub hambaid kõrgema suhkrusisalduse tõttu rohkem kui tavaline piim. Hambaarst Maria Toompere sõnul ei kahjusta aga kaerajook hambaid nii palju, et selle tarvitamisest loobuma peaks. Küll aga võib salakaval olla e-sigaret.

"Suhkrud, laktoos – need on kõik bakteritele toiduks," ütles ta saates "Terevisioonis". Kõigi hambahaiguste taga on bakterid ning suhkur on Toompere sõnul bakteritele samamoodi energiaks nagu inimestelegi. Mida tihemini puutuvad bakterid suhkru ja teiste toiduosakestega kokku, seda kiiremini nad kasvavad. "Kui joome kaerajooki toidukordade juurde ja seda mõõdukalt, siis see kindlasti ei ole probleem," lausus hambaarst. Pigem mõjub tema sõnul hammastele halvasti kohvikruusi lisatud suhkur. 

Kuigi hambaid kahjustab  Toompere igasugune toit, siis sööma inimesed peavad ja kui hambaid hooldada, ei ole see suur probleem. Küll aga võib suurem probleem olla e-sigareti kasutamine. "Veipimine on salakaval," sõnas Toompere. Seda eelkõige seetõttu, et e-sigaretis kasutatakse erinevaid siirupeid ja vedelikke, mis sisaldavad sageli suhkruid ja lisaaineid, mille pikaajalist mõju veel ei teata. 

Samuti on e-sigaretis nikotiini, mis ahendab veresooni suus. "Seetõttu ei toimu normaalsed ainevahetuslikud protsessid ja mikrofloora võib muutuda ehk halvad bakterid saavad võimust ja igemepõletik võib võimenduda," lausus hambaarst. 

Kui mõelda laiemalt hambaravi teemadele, siis Toompere sõnul võiks Eestis rohkem mõelda ennetustööle. "Praegu on selline süsteem, et puurime ja kasseerime, aga tegelikult on hambahaigused ennetatavad," ütles ta. Ennetustöö on Eestis suunatud tema sõnul peamiselt lastele, aga täiskasvanud vajaksid samuti juhiseid, kuidas hambahaigusi vältida.

Toimetaja: Sandra Saar

Allikas: "Terevisioon", küsis Katrin Viirpalu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: