Seireuuring: koroonaviiruse antikehad on ligi 90 protsendil täiskasvanutest

Koroonaproov.
Koroonaproov. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Koroonaviiruse omikronilainega kaasnenud hüppeline nakatumine kasvatas antikehadega täiskasvanute osakaalu seitsme protsendi võrra. Kõigis vanuserühmades on nüüd koroonaviiruse antikehad ligi 90 protsendil inimestest, selgub värskest koroonaviiruse seireuuringust.

"Enamasti on see tulnud läbi nakatumiste, sest vaktsineeritute arv pole vahepealse ajaga väga palju kasvanud. Nakatunute osakaal oli 10,5 protsenti ehk iga üheksas täiskasvanu on praegu PCR-positiivne. Väga palju on ka korduvnakatunuid või on nakatunud need, kes olid eelnevalt vaktsineeritud," kommenteeris tulemusi Ruth Kalda, Tartu Ülikooli peremeditsiini professor ja seireuuringu juht.

Kalda sõnul näitab suur läbipõdenute osakaal, et seekordse nakkuslaine tipp on möödas.

Pooled positiivse PCR-positiivse tulemuse saanutest olid koroona äsja läbi põdenud ja teistele nakkusohtu enam ei kujutanud. Pooled olid aga veel nakkusohtlikud. Potentsiaalselt nakkusohtlikest esinesid haigustunnused umbes 70 protsendil.

Maakondade lõikes oli viiruse levik väiksem Lääne-Virumaa, Läänemaa ja Raplamaa. Suurem oli nakatunute osakaal suursaartel ja Ida-Virumaal.

Läbipõdemine garantiid ei anna

Tõhustusdoosi saanute seas oli nakatumine viiendiku võrra väiksem kui kahe doosiga vaktsineeritutel. "Nende seas, kes on üldse vaktsineerimata või pole ka haigust läbi põdenud, on nakkusohtlikke praegu palju rohkem ehk iga viies," märkis professor.

Antikehadega inimesi on kõige rohkem eakate hulgas, kus on nende osakaal 92–93 protsenti. Võrreldes jaanuarikuise seireuuringuga on tulnud neid juurde mõne protsendi võrra.

"Samasugune on see protsent praegu ka noorte hulgas ja ligi 90 protsenti 40–64-aastaste seas. Võib öelda, et see laine sai kätte pigem nooremaid. Eakamad võisid olla ettevaatlikumad, kuid nende seas on ka rohkem tõhustusdoosi saanuid, mis kaitseb mõnevõrra ka nakatumise eest," sõnas Kalda.

Professor märkis, et enda sõnul haiguse läbipõdenutest olid antikehad 77 protsendil. Eelnevatel kordadel on olnud näitaja 90 protsendi lähedal. Võrdlusmomendi loomiseks olid vaktsineeritutel või vaktsineeritute ja haiguse läbipõdenutel antikehad olemas ligi 100 protsendil.

"Vahe võib rääkida kahest asjast. Võib-olla põdesid inimesed haiguse läbi esimese või teise laine ajal ning antikehade pakutav kaitse on praeguseks kadunud. Ent samas võib omikron kulgeda paljudel juhtudel nii kergesti, et kaitsvat antikehade taset ei pruugigi tekkida," tõdes Kalda. Täpsema pildi saamine nõuab täiendavaid uuringuid.

Kokku testiti seireuuringu käigus juhuvalimi alusel 9.–19. märtsini 2369 täisealist inimest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: