Inimkond paiskas mullu õhku rekordkoguse süsihappegaasi

Ainuüksi 2021. aastal ületas Hiina CO2 heide 11,9 miljardi tonni piiri, mis moodustas kolmandiku kogu maailma heitmest.
Ainuüksi 2021. aastal ületas Hiina CO2 heide 11,9 miljardi tonni piiri, mis moodustas kolmandiku kogu maailma heitmest. Autor/allikas: Chris Aston/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Läinud 2021. aastal paiskas inimkond Maa atmosfääri rekordilised 36,3 miljardit tonni süsihappegaasi. Seda on kuue protsendi võrra rohkem kui aasta varem, teatas rahvusvaheline energiaagentuur.

Agentuuri hinanngul kasvas süsihappegaasi ehk CO2 heide mullu üle kahe miljardi tonni, mis on absoluutskaalas suurim juurdekasv ajaloos. Varasemast suurem heitmekogus ületas ka 2020. aastal Covid-19 pandeemia esimesel aastal nähtud saaste vähenemist, vahendab ScienceAlert.

Ühtlasi osutas agentuur, et pandeemiast taastuv majandus kasvas maailmas paljuski kivisöe toel. Nende pressiteates märgitakse, et 2021. aastal langes kokku taastunud energianõudlus, hüdroenergia tootmisels ebasoodsad tingimused ja muutused energiaturus.

Ehkki taastuvenergiat toodeti mullu rohkem kui iial varem, kerkis märkimisväärselt ka maagaasi hind, mis kannustas riike rohkem sütt põletama.

Agentuuri sõnul vedas CO2-heitmete taastumist suuresti Hiina, mille õhku paisatav gaasihulk kasvas 2019–2021 aastatel 750 miljoni tonni võrra. Ühtlasi oli Hiina agentuuri sõnul ainus suur maailmamajandus, mis kasvas nii 2020. kui ka 2021. aastal.

Hiina kahe viimase aasta süsinikuheitme kasv oli suurem kui samal ajal kogu ülejäänud maailma saaste langus ühtekokku, osutab pressiteade. Ainuüksi 2021. aastal ületas Hiina CO2 heide 11,9 miljardi tonni piiri, mis moodustas kolmandiku kogu maailma heitmest.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: