Sauruste hävingu järel rikastus madude toidulaud
Kunagi ennemuistsel ajal sõid maod peamiselt putukaid ja sisalikke. Kui aga Maale langenud asteroid 66 miljonit aastat tagasi dinosaurused hävitas, hakkas madude toidulauale jõudma suuremal hulgal ka linde ja imetajaid.
Ameerika teadlaste uuringust nähtub, et sauruste kadumine avas madudele võimaluse laiendada oma menüüd varem peamiselt sauruste päralt olnud saakloomadega. Kaasa aitas seegi, et sauruste lahkumise järel kasvasid ka lindude ja imetajate arvukus ja liigirikkus, nii nagu madude enestegi omad.
Michael Grundler ja Daniel Rabosky Michigani Ülikoolist koostasid uuringu alustuseks andmebaasi ligi 900 tänapäevase maoliigi toitumistavade kohta.
Selle juurde võtsid nad varem teiste teadlaste kogutud andmeid tänapäeva maoliikide geeniinfo kohta. Kuna madude fossiile ei ole palju leitud, saabki nende põlvnemisloost teavet paljustki tänapäevase geenimaterjali põhjal.
Grundler ja Rabosky söötsid kahe andmekogu andmed uudsesse kavalasse matemaatilisse mudelisse, mis rehkendas välja, millest võisid möödunud aegade maoliigid toituda.
Mudel näitas, kuidas madude toit mitmekesistus, kui maod levisid suure katastroofi järel uutesse paikadesse ja ökoniššidesse.
Leidus maoliike, kes spetsialiseerusid seejuures väga kitsale toiduvalikule. Mõned sõid näiteks ainult nälkjaid ja tigusid, teised aga toitusid üksnes sisalikumunadest.
Oma uuringu tulemustest annavad Grundler ja Rabosky teada ajakirjas PLOS Biology.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Airika Harrik