Töödeldud toit teeb rotil mälu kehvaks

Foto: Pixzolo Photography/Unsplash

Tugevalt töödeldud toit teeb vana roti mälu nelja nädalaga märgatavalt viletsamaks.

Ameerika teadlaste katses pakuti rottidele niisugust toitu, mida ka inimesed võivad tänapäeval hõlpsasti poest osta – kartulikrõpse, külmutatud pastaroogi ja säilitusaineid sisaldavaid lihatooteid.

Rotte oli katses nii noori, kolmekuuseid, kui ka vanemaid, kaheaastasi. Mõlemad vanusegrupid jaotati omakorda veel kolmeks rühmaks.

Esimesele anti enamvähem tavalist näriliste toitu, mis sisaldas nii valke kui ka rasvu ja nisupõhiseid kompleksseid süsivesikuid.

Teised rotid said eelviidatud tänapäevainimesetoitu, milles süsivesikud olid rafineeritumad – maisitärklis, maltodektstriin ja sukroos – ning nende osakaal oli ka natuke kõrgem.

Kolmandad rotid said sama toitu, mis teisedki, ainult et lisandiks veel oomega-3-rasvhapet nimega dokosahekseenhape ehk DHA.

Mõne nädala pärast tehtud käitumiskatsetes tuli ilmsiks, et töödeldud toidul peetud vanad rotid unustasid kergesti uusi kohti, mida nad olid vaid mõni päev varem tundma õppinud. Ka ei taibanud nad selgete ohumärkide ees asjakohast hirmu tunda.

Tavalist rotitoitu söönud vanadel rottidel ja mitte üheski toitumisrühmas olnud noortel rottidel niisuguseid häireid ei ilmnenud. Toidulisandina DHAd saanud vanadel rottidel ei paistnud samuti mäluprobleeme olnuvat.

DHA on rasvhape, mida leidub struktuurse komponendina inimese ajukoores, silma võrkkestas ja nahas. Toitudest sisaldab seda ainet rohkesti kala.

Kuid kui DHA päästiski vanu rotte mälunõrkusest, siis kehakaalu tõusust mitte. Tugevalt töödeldud inimtoitu tarbinud rotid läksid paksemaks sõltumata vanusest ja sõltumata DHA saamisest või mitte saamisest.

Nii tõdevadki Ruth Barrientos Ohio Osariigiülikoolist ja ta kolleegid, et kui nende katsetulemuste põhjal midagi ka inimestele soovitamiseks arvata, siis oomega-3 kõikepäästvale toimele ka loota ei saa. Pigem tuleks ikkagi vaadata ka toidu üleüldist tervislikkust, sealhulgas süsivesikute kvaliteeti ja kiudainete olemasolu.

Oma uuringust kirjutavad teadlased ajakirjas Brain, Behavior, and Immunity.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: