X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Äärmuslikud ilmastikutingimused surmavad aastas viis miljonit inimest

Kuuma õhutemperatuuri tagajärjel kasvanud suremus võib edaspidi globaalse soojenemise tõttu veelgi kiireneda.
Kuuma õhutemperatuuri tagajärjel kasvanud suremus võib edaspidi globaalse soojenemise tõttu veelgi kiireneda. Autor/allikas: Funk Dooby/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Monashi Ülikooli juhitud ja Tartu Ülikooliga koostöös valminud maailma suurimas kliima tervisemõju uuringus selgus, et äärmusliku külma ja kuuma temperatuuri tõttu sureb aastas enam kui viis miljonit inimest. Kuuma õhutemperatuuri tagajärjel kasvanud suremus võib edaspidi globaalse soojenemise tõttu veelgi kiireneda.

Rahvusvahelises uuringus vaatlesid teadlased suremuse ja temperatuuri andmeid maailmas aastatel 2000–2019, mil üleilmne temperatuur tõusis mõlemal kümnendil 0,26 kraadi. Uuringu põhjal selgus, et 9,4 protsenti kõigist surmadest on seotud äärmuslikult külma ja kuuma õhutemperatuuriga. Viimane halvendab eeskätt krooniliste haigete seisundit ja põhjustab varajast surma.

Vaadeldaval perioodil kahanes külmast temperatuurist tingitud suremus 0,51 protsenti, sest talved on muutunud pehmemaks. Samas suri kuuma temperatuuri tõttu inimesi 0,21 protsenti rohkem, kuna kuumalained on sagenenud. Seega vähenes kokkuvõttes äärmuslikust külmast ja kuumast tingitud surmade arv. Selline muutus on teadlaste hinnangul siiski ajutine, sest kliimamuutuste tõttu hakkab suremus edaspidi suurenema.

Uuringutulemustest selgus veel, et geograafiliselt on äärmusliku temperatuuri tõttu surnud inimeste arv erinev. Kõrgeimad näitajad on Ida-Euroopa ja Sahara-taguse Aafrika riikides. Suremus vähenes kõige rohkem Kagu-Aasias, ent Euroopas ja Lõuna-Aasias see hoopis kasvas.

Uuringu ühe autori, Tartu Ülikooli keskkonnatervishoiu kaasprofessori Hans Orru sõnul mõjutavad äärmuslik külm ja kuum õhutemperatuur suremust ka Eestis. "Kuigi selles uuringus ei vaadeldud Eestit eraldi, on meie varasemad uuringud näidanud suremuse märgatavat suurenemist talvel vähemalt –9 külmakraadi korral ja suvel +27 kuumakraadi korral. Sel aastal on selliseid kuumasid ilmasid olnud lausa mitu nädalat ning uuel nädalal on oodata uut kuumalainet," selgitas Orru.

Tegemist on esimese uuringuga, milles vaadeldakse äärmuslikust temperatuurist tingitud surmasid kogu maailmas ning võrreldakse seda külma ja kuuma aja andmetega. Varem on uuritud külma või kuuma temperatuuri tõttu surijate arvu ühes riigis või kindlas piirkonnas. Temperatuurist tingitud üleilmset suremust on oluline mõsita, et parendada rahvusvahelist koostööd kliimamuutuste leevendamiseks, nendega kohanemiseks ja tervisekaitseks.

Uurimus ilmus ajakirjas The Lancet Planetary Health.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: