Reumatoloog: liigesevalu ravi võiks praegu alata kodustest vahenditest
Niiske ilma korral kurdavad inimesed sageli luu- ja liigesevalu üle. Ida-Tallinna Keskhaigla reumatoloogi Karin Laasi sõnul tasub eristada liigesevalu liigesepõletikust. Koroonakriisi ajal soovitab ta proovida liigesevalu esmalt kodus külma või sooja kompressiga leevendada.
"Liigesevalu põhjuseid on väga palju. Ei ole ainult nii, et liigesevalu on põhjustatud ilmast. Tegelikult on liiges haige lihtsalt ja [niiske ilm] toob välja selle valu," ütles Laas saates "Terevisioon".
Reumatoloogid eristavad mittepõletikulisi ja põletikulisi liigesehaiguseid. Laasi sõnul erineb inimestel rohkem mittepõletikulisi vaevusi, millest kõige levinum on artroos. Viimane pole aga noorte inimeste haigus: pigem kurdavad selle üle keskeas ja vanemad inimesed. "Näiteks labakäe väikesed liigesed võivad natukene muutuda, võivad luulised muhud tekkida," kirjeldas Laas artroosi. "Needsamad väikesed liigesed võivadki valutama hakata, kui on külm ja niiske."
Arstile tasub pöörduda alles põletikuga
Olenemata inimese vanusest soovitas Karin Laas arstile pöörduda siis, kui tekkinud on liigesepõletik. Kuigi ka valu võib viidata lähenevale põletikule, on põletikul teisigi tunnuseid. Näiteks viitab liigesepõletikule turses liiges. "Mitte ainult, et on selline tunne, vaid et [liiges] on väliselt muutunud. See on ikkagi väliselt suurem ja [muutus] on näha ka teisele inimesele, mitte ainult endale," sõnas reumatoloog.
Isegi turses liigese korral soovitas Laas proovida enne arstile minekut koduseid vahendeid. Eeskätt tasub turses liigesele panna peale midagi külma: jahutavat salvi või sügavkülmas hoitud geelikoti. Viimane võiks Laasi sõnul igal juhul ka traumade puhuks kodus olemas olla. "Paned ühe õhukese käteräti vahele ja [geelikoti] liigese peale. See võtab turse ja valu vähemaks. Veel võiks ju kodus olla ka mõni ilma retseptita valuvaigisti, et ei peaks õhtul kuhugi tormama," soovitas ta veel.
Kehalisest aktiivsusest rääkides ütles Laas, et liigesepõletiku ja paistetuse korral võiks liigese pigem rahule jätta. Kui aga tegu on kroonilise liigesevaluga, mis pole turses, paistes ega tekkinud äkki, soovitab reumatoloog igal juhul võimelda. "Liikumine on hästi-hästi oluline," kordas ta.
Arvestades, et soojas kliimas elavate inimeste liigesed valutavad vähem, saab iga inimene reumatoloogi sõnul ka ise kodus oma liigeseid soojendada. Näiteks soovitas ta käia saunas, teha soojendavaid vanne või panna käed sooja parafiini sisse. Seda kõike muidugi juhul, kui liigesed üldse sooja vajavad. "Mõnele sobib soe, mõnele külm. Liigesepõletiku korral pigem on see külm, aga liigesevalu, mis ei ole põletikuline, sellele sobib soe," võrdles Laas.
Kui aga liigesepõletik paari-kolme nädalaga koduse ravi järel mööda ei lähe, soovitas Laas igal juhul pereasti ja reumatoloogi poole pöörduda.
Karin Laas oli külas saates "Terevisioon" 26. veebruaril.
Toimetaja: Airika Harrik
Allikas: "Terevisioon". Küsis: Owe Petersell