X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Eksperiment rahvarohkel kontserdil: koroonaviiruse levikut saab piirata

Maske kandev publik.
Maske kandev publik. Autor/allikas: Rene Jakobson

Piisav ventilatsioon ja hügieeninõuete täitmine kontserdisaalis vähendavad koroonaviiruse levikut, selgus Saksamaal tehtud uuringust.

Stefan Moritzi ja tema kolleegide tehtud uuringust tuleb välja, et kui siseruumis toimuval kontserdil või teatrietendusel on ranged hügieeninõuded, nagu maskide kandmise nõue ning füüsiline distantseerumine ja ka hea ventilatsioon, siis viiruse levik on minimaalne.

Veel leidsid teadlased, et võimalik kokkupuute oht SARS-CoV-2-te sisaldavate aerosoolipiiskadega on oluliselt suurem, kui ruumis on halb ventilatsioonisüsteem ja kui rakendatakse puudulikke hügieeninõudeid.

Teadlased tegid uuringu jaoks eksperimendi Saksamaa poplaulja Tim Bendzko kontserdil, mis toimus augusits Leipzigis Quarterback Immobilien Arenal. Uuringus osales 1212 vabatahtlikku. Kõik uuringusse kaasatud kontserdi külastajad ja töötajad tegid koroonaviiruse testi 48 tunni jooksul enne sündmust, veel pidid nad kandma N95 maski ja lähikontaktide tuvastamise seadmeid.

Kontserdil tehti kolm erineva stsenaariumiga eksperimenti. Esimeses ei olnud mingisuguseid piiranguid, oli justkui pandeemiaeelne olukord. Teises eksperimendis olid mõõdukad piirangud, sissepääse oli rohkem kui üks ja istekohad olud paigutatud justkui malelaua mustrit järgides. Kolmandas eksperimendis olid tugevad piirangud, kus paaris istekohtadel oli 1,5 meetrine vahemaa, sisse- ja väljapääse oli tavapärasest neli korda rohkem.

Teadlased testisid ka paari erinevat ventilatsioonivõimalust, et näha, kuidas õhu liikumine võib mõjutada osalejate kokkupuudet aerosoolipiiskadega.

Lähikontakte mõõtsid teadlased kontaktide jälgimise seadmetega. Aerosoolide hulka mõõtmiseks kasutasid teadlased aerodünaamilist arvuti simulatsiooni. Seega päris koroonaviirusega keegi inimeste peal katseid tegema ei hakanud.

Selle uuringuga mitte seotud Tallinna Tehnikaülikooli professori Jarek Kurnitski sõnul juhib uuring tähelepanu asjaolule, et kui koroonaviiruse vastu võitlemise meetmeid kaalutakse, siis on teaduspõhist infot, et teatri- ja kontserdisaale saab ohutult kasutada.  

"Kui mõni nakkuskandja juhtum peaks ruumis olema, siis on vaja piisavalt suurt õhuvooluhulka, mis viiruse kontsentratsiooni ära lahjendaks ja viiruse osakesed majast välja ventileeriks," ütles Kurnitski. Ta lisas, et seejuures on oluline ka lähikontaktide vältimine ja maskide kandmine.

Kurnitski hinnangul on suuremates ja renoveeritud Eesti teatri- ja kontserdisaalides korras ventilatsioonisüsteemid. "Kindlasti ei saa lubada, et igas Eesti saalis olukord selline oleks, nii et see on midagi sellist, mida tuleks tegelikult kontrollida," ütles Kurnitski.

Veel eelretsenseerimata uuring on avaldatud võrguvaramus medrxiv.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: