Leedu järve põhjast tulid välja keskaegse sõduri säilmed

Säilmed leiti Dubingiai silla taastustööde käigus.
Säilmed leiti Dubingiai silla taastustööde käigus. Autor/allikas: Marijus Medišauskas/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Enam kui 500 aasta eest vajus keskaegse sõjamehe surnukeha teadmata põhjusel Leedus järve põhja. Sajandeid muda all peidus olnud säilmed tulid nüüd päevavalgele ehitustööde tõttu.

Keskaegse sõduri säilmed ja relvad leiti Leedu idaosas Asveja järvel asuva vana Dubingiai silla alusest järvepõhjast. Kuigi sõduri luud olid mattunud liiva- ja mudakihi alla, polnud tegu omaaegse matusekohaga, ütles Klaipeda Ülikooli arheoloog Elena Pranckenaite BNS-ile. Pigem kattus sõdur setetega tema surmale järgnenud sajandite jooksul, vahendab Live Science.

Säilmed vaatasid üle ka Vilniuse Ülikooli meditsiiniteaduskonna teadlased. Nad leidisid, et tegu on 16. sajandil surnud mehega. Surmapõhjust teadlased veel välja selgitada ei suutnud.

Pranckenaite sõnul viitasid mehe sõjamehestaatusele tema surnukeha lähedalt järvepõhjast leitud relvad ja muud esemed. Sõjategevusega seotud matusepaiku on Leedu idaosast leitud varemgi, ent arheoloogi sõnul pole kunagi varem Leedust leitud vee alla mattunud keskaegset sõdurit.

Säilmed leiti Dubingiai silla taastustööde käigus. Aastal 1934 ehitatud sild on Leedu üks pikemaid kasutusel olevaid puusildu, mille talade seisukord on nüüdseks sedavõrd halb, et need asendatakse metalltorudega.

Enne tööde algust lõid arheoloogid käed hobisukeldujatega, et järvepõhi päästekaevamiste raames üle vaadata. Sukeldujad leidsid sõduri säilmed silla tugisüsteemi uurides üheksa meetri sügavuselt.

Varasemas 1998. aastal tehtud uuringus selgus, et sild asus samas paigast ka 16. või 17. sajandil. Umbes sel ajal suri leitud sõjamees. Pranckenaite lisas, et hukkunu võis olla seotud omaaegse sillaga, mis viis järve kaldal künkal asunud Dubingiai lossi.

Uurijaid üllatas leiu enese kõrval sõduri luustiku ja esemete erakordselt hea seisukord. Sukeldujad tõid veest välja paari kannustega nahksaapaid, pandlaga nahkvöö, raudmõõga ja kaks puust käepidemetega nuga.

Säilmeid uurivad nüüd edasi Leedu rahvusmuuseumi arheoloogid, antropoloogid ja ajaloolased.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: