Inimese luustik tõi päevavalgele maailma vanima hairünnaku
3000 aastat tagasi leidis Jaapani kaguosa rannikul aset verine sündmus. Nimelt tappis haikala kalastama või merekarpe otsima läinud mehe. Ohvri kalapüügikaaslased tirisid seejärel käe ja jalata jäänud mehe surnukeha arvatavasti maale tagasi.
Just sellise koleda stsenaariumi tõid teadlased päevavalgele, kui nad esitlesid juba sajand tagasi Jaapani Sisemere äärselt kalmistult üles kaevatud õnnetu mehe luustikku, kirjutab Science News.
Ühendkuningriigis asuva Oxfordi Ülikooli teadlaste sõnul on tegu vanima teadaoleva haikalarünnakuga inimese vastu. Radiosüsinikumeetodil kuupäevastamine tegi kindlaks, et mees elas umbes 3000 kuni 3400 aastat tagasi, kirjutasid teadlased teadusajakirjas Journal of Archeological Science: Reports.
Siiamaani oli kõige vanem haikalarünnaku tunnusmärkidega toes leitud Ameerika Ühendriikidele kuuluvalt Puerto Rico saarelt. See kunagise kalamehe luustik on umbes tuhande aasta vanune.
Oxfordi teadlased leidsid mehe kätelt, jalgadelt, vaagnalt ja ribidelt vähemalt 790 torkehaava ja muud tüüpi hammustust. Vigastuste kolmemõõtmeline mudel näitab, et püüdes hai rünnakut tõrjuda, kaotas õnnetu mees kõigepealt vasaku käe. Järgnevad hammustused lõikasid katki mehe jalaarterid ning siis oli surm juba kiire tulema.
Vahest samal ajal, kui sõbrad kalamehe kaldale tõid, tuli tal ka jalg alt ära. Teadlased väidavad, et mehe jalg oli matmisel asetatud tema rinnale.
Mitmesugused Jaapani iidsetest matusekohtadest leitud haikalahambad viitavad, et inimesed küttisid haisid, proovides neid alguses vigastada. Provotseerimata hairünnakud olid arvatavasti siiski haruldased, sest haid ei kipu inimesi saagiks jahtima.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.