Video: geeniteadlased arutlevad soome-ugri rahvaste kujunemise üle

Hõimupäevad 2020
Hõimupäevad 2020 Autor/allikas: fennougria.ee

Oktoober on hõimukuu, mis on pühendatud soome-ugri rahvastele. Hõimupäevad 2020 programmi kuuluv Hõimuklubi arutleb seekord teemal "Eestlaste ja teiste soome-ugri rahvaste kujunemislugu geneetika valguses", mida algusega kell 17 saab otsepildis jälgida portaalis ERR.ee.

Tartu Ülikooli genoomika instituudi geeniteadlased Kristiina Tambets ja Lehti Saag arutlevad oma ettekandes selle üle, kas geenid ja keeled räägivad meie pärinemisest ja kujunemisloost sama juttu. Kust me peame otsima oma juuri? Neile küsimustele vastuste leidmiseks heidavad nad pilgu meie tänastele teadmistele uurali rahvaste geneetilisest mitmekesisusest kaasaegsete hõimurahvaste uurimise kaudu ning tutvustavad Eesti alade asustuslugu, kasutades selleks vaatenurka, mis ühendab erinevate teadusharude – arheoloogia, keeleteaduse ja geneetika – teadmisi ja võimalusi.

Hõimukuu – milles uba?

Tava tutvustada oktoobrikuu kolmandal nädalal hõimurahvaid ja nende kultuure sai alguse 1931. aastal, kuid katkes nõukogude ajal. Traditsioon taaselustati 1988. aastal ning märtsis 2011 võttis riigikogu vastu otsuse tähistada oktoobri kolmandal laupäeval hõimupäeva riikliku tähtpäevana.

Hõimupäevad 2020 – Tee akkuna avõõ!* – pakub mitme nädala jooksul valiku soome-ugri rahvaid tutvustavaid kontserte, näitusi, konverentse, kirjandusõhtuid ja õpitubasid kõikjal üle Eesti.
__________________

* Vadjakeelne väljend, mis eesti keeles tähendab: tee aken lahti! Väljendi lihtsuse ja mitmetähenduslikkuse tõttu sai sellest seekordsete Hõimupäevade tunnuslause.

Vaata ka Hõimupäevade erikülge Jupiteris.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: