Ravimihiid teatas 95-protsendilise kaitse tagava koroonavaktsiini loomisest

USA biotehnoloogiaettevõte Moderna sõnul hoiab arendusjärgus olev koroonavaktsiin haiguse tekke ära 94,5 protsendil koroonaviirusega kokku puutunud inimestest. Tulemused on esialgsed ja neid pole avaldatud veel üheski teadusajakirjas.

Kolmandasse faasi jõudnud kliinilise katse käigus vaktsineeriti kaks korda enam kui 30 000 Ameerika Ühendriikides elavat inimest. Ravimifirma märkis oma pressiteates, et ühelgi vaktsineeritul ei esinenud tõsiseid kõrvaltoimeid. Neist mõned kaebasid paar päeva kestnud väsimustunde, palaviku või lihase- ja liigesevalu üle.

Vahetulemuste põhjal haigestus kahe nädala jooksul pärast teise vaktsiinidoosi saamist viis inimest. Päris vaktsiini asemel soolvett saanute seas küündis haigestunute arv 90-ni. Teisisõnu ulatub vaktsiini mRNA-1273 tõhusus 94,5 protsendini.

Samuti näis vaktsiin ära hoidvat tõsiste haigusjuhtude tekke. Covid-19 raskelt läbipõdenud 11 inimesest kuulusid kõik rühma, kellele süstiti platseebot.

Möödunud nädalal teatas ettevõte Pfizer ja selle partner BioNTech 90-protsendilise kaitse tagava koroonaviiruse vaktsiini välja töötamisest. Nende loodud vaktsiini tuleb hoiustada külmas keskkonnas, mille temperatuur ulatub -80 °C-ni. Moderna vaktsiini võib talletada aga -20 °C juures. Samuti teatas ettevõte, et seda võib hoida külmkapis nädala asemel 30 päeva ning toatemperatuuril on selle säilivusaeg 12 tundi.

Mõlemad vaktsiinid kuuluvad RNA-vaktiinide sekka, millesarnaseid veel turul pole. Nõrgestatud või surnud viirusosakeste asemel viiakse organismi viiruse pärilikkusaine jupikesi. Inimese rakud hakkavad valmistama nende põhjal viiruse valke, millest piisab viiruse inimese immuunsüsteemile tutvustamiseks. Valkude põhjal hakkab valmistama see nii viirusvastaseid antikehi kui ka selle vastu võitlemisele pühendunud T-tapjarakke.

Lähinädalatel plaanib esitada Moderna USA toidu- ja ravimiametile vaktsiini erakorralise kasutamise loa taotluse, mis peaks tuginema 151 juhtumi lõplikule analüüsile ja kahekuulisele jälgimisajale.

Selle aasta lõpuks suudab toota Moderna hinnanguliselt 20 miljonit vaktsiinidoosi ja Pfizer 50 miljonit.

Uudis on täiendamisel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: