Pfizeri ja BioNTech sõnul töötab nende koroonavaktsiin arvatust tõhusamalt

Vaktsineerimine. Pilt on illustreeriv.
Vaktsineerimine. Pilt on illustreeriv. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Ravimihiid Pfizer ja selle Saksa partnerettevõte BioNTech teatasid pärast täiendavat katseandmete analüüsi, et nende vaktsiini tõhusus küündib 95 protsendini. Varem olid ettevõtted teatanud, et nende vaktsiin hoiab ära haiguse tõttu 90 protsendil inimestest, vahendab Science.

Lubadus toetub nende sõnul 43 000 osalejaga tehtud lõplikule analüüsile. Samuti lubavad ettevõtted pressiteates, et vaktsiin töötab ka eakate jaoks pea sama hästi kui nooremate jaoks. Üle 65-aastaseid inimesi kaitseb vaktsiinikandidaat 94-protsendise tõhususega.

Tõsiseid kõrvaltoimeid märgata pole

Nii Pfizeri/BioNTechi kui ka Moderna vaktsiinikandidaadiga tehti katseid ka enne lõplikku valmimist. Ilmnes, et Moderna kandidaat põhjustas kurnatust 9,7 protsendil, lihasvalu 8,9 protsendil, liigesevalu 5,2 protsendil ja peavalu 4,5 protsendil katseisikutest. Pfizeri ja BioNTechi kandidaat paistis olema leebem: 3,8 protsenti inimesi kurtis kurnatust ja kaks protsenti peavalu. Mõlemad kandidaadid põhjustasid 39–40 kraadist palavikku vähem kui kahel protsendil katseisikutest.

Kui eelmine tõhususehinnang pärines napisõnalisest esialgsest raportist, siis nüüd avaldavad Pfizer ja BioNTech oma katsete kohta täpsemaid andmeid. Kokku põdes katseisikute platseeborühmas 162 inimest COVID-19 läbi sümptomitega, samas kui päriselt kaks doosi vaktsiini saanute seas oli sümptomaatilisi haigeid kaheksa.

Vaktsiinikandidaadi tõhusust mõõdeti seitse päeva pärast teise doosi süstimist. Ettevõtete sõnul selgus, et kandidaat töötas ühtmoodi olenemata inimese rassist või päritolust, kuigi väiksemates rühmades on määramatus alati suurem.

Kümnest raskelt COVID-19 põdevast inimesest üheksa said katsete käigus päris vaktsiini asemel soolvett. See näitab ettevõtete sõnul, et isegi kui loodav vaktsiin ei suuda sümptomaatilist põdemist ära hoida, kaitseb see haigestunuid selle rängemalt läbipõdemise eest.

Katsete käigus ei ilmnenud ravimifirmade sõnul ka mingeid tõsiseid kõrvaltoimeid, kuigi 3,7 protsenti vaktsiini saanud inimesi kurtsid pärast süsti kurnatust.

Tõhususe võidujooks

Pfizeri ja BioNTechi lõpliku analüüsi tulemused on pea võrdväärsed teise ravimihiiu Moderna vaktsiinikandidaadi hiljuti avaldatud esmase tõhusushinnanguga.

Mõlemad vaktsiinikandidaadid sisaldavad informatsiooni-RNAd ehk mRNAd, mis kannab juhiseid SARS-CoV-2 ogavalgu valmistamiseks. Selline lähenemine on uus, sest seni pole ükski mRNA-st valmistatud ravim laiemat heakskiitu saanud.

Pfizer ja BioNTech lubavad mõne päeva jooksul esitada USA toidu- ja ravimiametile avalduse, et nende vaktsiin saaks hädaolukorras kasutamiseks loa. Kui ajalugu end kordab, eeldatakse, et Moderna teeb umbes nädal hiljem sama.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: