X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Delfiinide ja vaalade kudedest leiti palju mürgiseid saasteaineid

Foto: Alessandro Caproni/Creative Commons/(CC BY 2.0)

Teadlased leidsid vaaladest ja delfiinidest suures koguses mürgiseid saasteaineid, mis on merre sattunud inimtegevuse tõttu. Värskes USA teadlaste uuringus analüüsiti randa kinni ujunud vaalade ja delfiinide rasva ja maksa kudedes olevaid toksilisi aineid.

Florida Atlandi ülikooli teadlase Annie Page-Karjiani ja tema kolleegide uuringu fookuses oli 17 erinevat mürgist ainet. Teiste seas uuriti, kui kõrge on delfiinide ja vaalade kudedes atrasiini või triklosaani hulk.

Atrasiin on mürgine kemikaal, mida kasutatakse umbrohu tõrjumiseks. Triklosaan on antibakteriaalne ja seenhaiguste vastase toimega aine. Seda on näiteks hambapastades, seepides ja puhastusvahendites.

Toksiliste ainete dokumenteerimine meres elavate olendite kehades on oluline, et teada, kuidas mitmed mürgised ained võivad mõjutada bioloogilisi süsteeme.

Uuringu tulemuste kohaselt on mürgiste ainete kontsentratsioon mereloomade kudedes erinev. Erinevus oleneb looma nii liigist, soost kui ka asukohast, kus ta põhiliselt toimetab.

Emastel täiskasvanud delfiinidel on kudedes kõrgem arseeni ja madalam raua kontsentratsioon kui täiskasvanud isastel. Ühtlasi on vanemate delfiinide kudedes kõrgem elavhõbeda ja seleeni kontsentratsioon kui noorematel isenditel.

Mürgiste ainete hulk delfiinide kudedes oleneb ka asukohast. Florida poolsaare randadest leitud delfiinidel oli kudedes kõrgem elavhõbeda ja seleeni hulk ning väiksem, raua kontsentratsioon võrreldes Põhja-Carolina osariigi randadest leitud delfiinidega.

Uuringu juhtivautor Annie Page-Karjian lausus, et me peaksime vähendama mürgiste ainete merekeskkonda sattumist, sest neil on olulised tagajärjed nii tervisele kui ka keskkonnale. Mürgised ained merekekkonnas on põhjustatud fossiilkütustest, heitveest, ühekordselt kasutatavatest plastesemetest ja muudest kemikaalidest.

Autorid kirjutavad uuringu tulemustest ajakirjas Frontiers in Marine Science.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Allikas: Vikerraadio

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: