Indoneesia koopamaaling jutustab maailma vanimat lugu

Inimestele on ammust aega meeldinud jutustada lugusid. Kui ammust, sellest annab aimu üks iidne Indoneesia koopamaaling.

Sulawesi saarelt kaks aastat tagasi avastatud jahistseeni maaling on nüüd dateeritud vähemalt 43 900 aasta vanuseks.

Milliseid lugusid inimesed üksteisele kümnete tuhandete aastate eest jutustasid, võime ainult oletada, kuid koopaseinale maalitud pildid aitavad neid oletusi suunata.

Leang Bulu' Sipongi lubjakivikoopa seinal on kujutatud poolinimesi-poolloomi, kes peavad jahti metssigadele ja Sulawesi saarele iseloomulikele kääbuspühvlitele.

Pilt on tehtud punase pigmendiga. Jahipidajaid on kujutatud märksa väiksemana kui nende saakloomi.

Adam Brumm Austraaliast Brisbane'ist Griffithi Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Nature, et pilt esitab narratiivset kompositsiooni ehk stseeni, kus selgelt kujutatud figuurid asetsevad üksteisele ruumiliselt lähedal ja paistavad olevat üksteisega vastastikmõjustuses.

Lihtsamalt öeldes võime pilti vaadates ette kujutada lugu, kus tegelased omavahel seotult toimetavad.

Samalaadseid jahistseene on kujutatud ka Euroopa iidsetel koopamaalingutel, näiteks Prantsusmaal Lascaux's, kuid Sulawesi maalingud on Euroopa omadest enam kui 20 000 aastat vanemad.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: