Näitus õpetab bakteritega koos elama ja neid oma tervise kasuks tööle panema

Kui seepide ja puhastusvahendite reklaamid ärgitavad baktereid tapma nii palju kui võimalik, siis Tallinnas tervishoiu muuseumis avatud näitus "Mina, superorganism" õpetab bakteritega koos elama ja neid oma tervise kasuks nii-öelda tööle panema. Inimese kooselu bakteritega pole kunagi varem nii oluliseks peetud ja mikrobioomiuuringutest saab tulevikuteadus.

Näitus püüab selgitada inimestele midagi silmale nähtamatut, millest pole kombeks viisakas seltskonnas rääkida, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tavaliselt seostame mikroobe mingite ebameeldivate asjadega nagu haigused, happerünnakud suus, halb hügieen ja nii edasi. Tegelikult on mikroobidel, sealhulgas bakteritel väga palju inimeste jaoks kasulikku ja inimesed on õppinud bakterite häid omadusi ära kasutama," selgitas tervishoiu muuseumi näituste kuraator Ülle Kask.

Tallinna ja Tartu mikrobioloogidega koostöös valminud näitus lükkab ümber mitmed teada-tuntud teadmised. Baktereid on inimkehas jätkuvalt rohkem kui keharakke, kuid mitte kümme korda rohkem nagu varem räägiti.

"Üks faktiline näitaja on ka nende bakterite arv, mis näiteks inimese kehas on. Varem räägiti ühest-kahest kilost, nüüd räägitakse 200-300 grammist," ütles Kask.

Näituse idee autori Kätrin Karu sõnul on bakterid igal pool inimeste ümber ja nendeta ei ole võimalik hakkama saada, küll aga on oluline õppida nendega koos eksisteerima.

"Ka mikrobioomiuuringu puhul teame, millised bakterid meie sooles elavad, siis me oskame ka oma toiduvalikuid sellest tulenevalt paremini teha, et just need meile kasulikud bakterid saaksid söönuks ja need bakterid, keda meil nii palju vaja pole, ei saaks igapäevaselt oma lemmiktoite," rääkis toidu- ja fermentatsioonitehnoloogia arenduskeskuse turundusjuht Kätrin Karu.

Näituse külastajatele pakutakse võimalust Bristoli meetodil ise oma tervist hinnata ja kuigi meetodi nimi kõlab peenelt, siis uuritav objekt võib nii mõneski külastajas piinlikust tekitada.

"Tahaks seda, et inimesed mõtlevad natukene rohkem sellele, et kakal on väga palju rohkem meile tervise kohta öelda. Alati võiks vaadata, mis sinna potti maha jääb. Selle mõttega on sinna ka see küsitlus tehtud," ütles Karu.

Ta loodab, et see väike test ärgitab inimesi rohkem oma tervisele mõtlema.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: