Uuring: Eesti elanikud usaldavad teadlasi palju rohkem kui valitsust

Lego
Lego Autor/allikas: LegoAcademics/Twitter

Eestlased usaldavad arste ja õdesid ning teadlasi oluliselt rohkem kui valitsust ja ravitsejaid, selgub Briti vabaühenduse Wellcome Trust tellitud uuringust.

Küsitlusest tuleb välja, et arste ja õdesid usaldavad palju või osaliselt 86 protsenti elanikkonnast, teadlasi 79 protsenti. 2018. aasta aprillis võimul olnud valitsust toetas seevastu vaid veidi enam kui pool rahvastikust. Kuigi Eestis raamatumüügiedetabelite tipust leiab tihti esoteerikakirjandust, ei usaldanud ravitsejaid kuigi palju või üldse mitte 61 protsenti elanikkonnast.

Kooskõlas eelnevalt avaldatud teaduskirjandusega sõltus inimeste usaldus institutsioonide vastu eeskätt sellest, kui hästi nad oma eluga toime tulid. Madalamapalgalised usaldasid vähem nii tervishoiusüsteemi, teadlasi, riigivõimu kui ka ajakirjandust.

Võrreldes Euroopa riikidega on Eestis usaldus teadlaste vastu võrreldav teiste endiste idabloki maadega. Oluliselt kõrgem on see Põhjamaades ja Lääne-Euroopas. Kõige väiksem on usaldus Balkanimaades.

Väga palju usaldab teadlasi Eestis ligikaudu viiendik elanikkonnast, kolme viiendiku hulgas on usaldus mõõdukas.

Tutvu tulemustega täies mahus. Kokku haaras GallUpi küsitlus enam kui 140 riiki, Eestis vastas küsimustikule 1000 inimest. Kuna intervjuud viidi läbi näost näkku ja valimi koostamisel arvestati demograafiliste näitajatega, on tegu esindusliku valimiga.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: