Doktorant taaselustab peaaegu välja surnud rahvalaulu

Maria Korepanova
Maria Korepanova Autor/allikas: Teadus 3 minutiga

Maria Korepanova on pärit Udmurtiast ning Eestis uurib ta oma kodumaa rahvalaule Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. Täpsemalt uurib ta udmurtide sugulasrahva bessermanide rahvamuusikat, kitsamalt üht vokaalžanrit kreži. Miks?

Seda on oluline uurida, kuna see žanr on tänapäeval peaaegu kadunud.


Kui leiad, et Maria video "Ühe soome-ugri rahva improvisatsioonikunsti loomingulisest rekonstrueerimisest" on parim, anna tema poolt hääl konkursil Teadus 3 minutiga.


Huvitav on see, et bessermanid ei pea kreži lauluks. Erinevus laulust seisneb selles, et krežis ei ole ette antud sidusat teksti, seda improviseeritakse kindlat viisimudelit kasutades.

Suurem osa tekstist koosneb asemantilistest ehk tähenduse kaotanud sõnadest. Kui kreži esitatakse mitmekesi, kõlavad korraga erinevad tekstid.

Mõned krežid on seotud rituaalidega, kuid enamasti esitatakse neid oma emotsioonide väljendamiseks.  

Selle laulu uurijad on aga arvamusel, et improvisatsioonilisus on omane ka meloodiatele. "See väide on oletatavasti õige, kuid seni piisavalt tõendamata," nendib Maria.

Maria välitööd näitavad, et improvisatsioonioskus on tänapäeval peaaegu kadunud. Seetõttu ongi Maria eesmärk leida bessermanide elavast traditsioonist muusikalise improvisatsiooni jälgi. Seejärel püüab ta analüütiliselt rekonstrueerida improvisatsioonivõtteid ja lõpuks rakendada neid võtteid oma loomingus.

Oma uuringutes õnnestus tal leida loomingulisi ilminguid kolmel tasandil:

  1. Mikrovarieerimine, mis seletab viisi vormi ja pikkust.
  2. Varieerimine, mis hõlmab suuremaid vormiüksusi, näiteks tervikfraase.
  3. Improvisatsioon ehk muusikalise vormi loomine esituse protsessis.

Nende teadmiste alusel on Maria loonud oma versiooni krežidest ning ta esitab neid ka laval.

Kuidas see kõlab, tuleb kindlasti vaadata ja kuulata videost!

 


Teadus 3 minutiga on välja valinud viis paremat noorteadlast, kelle teadustööst on valminud videod. Nendest parima väljaselgitamiseks palume teie abi:

Teadus 3 minutiga: aita valida parim teadusvideo! HÄÄLETA SIIN 10. mai südaööni!

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: