Teadus 3 minutiga: noorteadlane juurib kasvajat välja nagu umbrohtu

Kogenud aednik teab, et parim viis umbrohust vabanemiseks on selle väljajuurimine. "Haigustega on samamoodi," nendib Ljudmila Klepinina, kes nooremteadurina uurib vähki Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudis.

Võidelda tuleb mitte süptomite, vaid haiguse põhjusega. Kui vaadata kasvajad kui umbrohtu, siis enamik vähivastaseid ravimeetodeid nagu keemia või kiiritusravi hävitavad selle kiiresti kasvava maapealse osa. Kuid mõnikord võivad maa sees peidetud juured ehk mõned kasvajarakud jääda puutumata. Mis siis juhtub?


Kui leiad, et Ljudmila video "Vähi tüvirakud kui kasvaja kurja juur" on parim, anna tema poolt hääl konkursil Teadus 3 minutiga.


"Mõne aja möödudes võib kasvaja tekkida uuesti või muutuda vähem vastuvõtlikuks tavapärasele ravile," nendib Ljudmila. Milles on põhjus?

Kuigi esmapilgul tundub kasvaja ühtlase rakkude massina, siis tegelikult koosneb ta erinevat tüüpi rakkudest. Enamik rakkudest moodustavad kasvaja põhimassi, mis allub üsna hästi ravile. "Aga leiti väike hulk rakke kasvaja seest, mis pärast keemia- või kiiritusravi võivad jääda ellu ja moodustada uue kasvaja," selgitab Ljudmila.

Kuna oma omadustelt on need rakud sarnased tüvirakkudega, siis kutsutakse neid kasvaja tüvirakkudeks. Neid iseloomustab muuhulgas ka võime muutuda teist tüüpi rakkudeks. Just seda omadust kasutab Ljudmila oma uurimistöös.

Võtame näiteks ajukasvajad. Mikroskoobi all näeb ajukasvaja rakk välja kui väike ümmargune kera. Selleks, et meenutada sellele rakule, milline ta kunagi oli, lisab Ljudmila talle A vitamiini, mis on oluline närvisüsteemi talitluseks. Nii hakkab sellest väikesest rakust arenema pikkade ja hargnevate jätkedega neuronisarnane rakk.

Sama lugu on soolevähiga. Kui lisada soolevähi rakkudele võihapet, mida tavaliselt toodavad meie soolestikus elavad bakterid, on võimalik saada soolepinda meenutavaid rakke.

Lisaks välimusele muutuvad ka raku sees toimuvad protsessid. "Minu eesmärk on välja selgitada, mis ja kuidas on muutunud, miks need rakud on kunagi muutunud kasvajarakkudeks, kust nad võtavad selleks energiat ning kuidas seda energiat kasutatakse."

Kõige olulisem on aga see, et selle teadmisega oleks võimalik eristada neid teistest spetsiifilistest rakkudest ja neist eemaldada. "Kui saaksime välja juurida kasvaja põhjuse ehk kasvaja tüvirakke, siis saaksime ka vabaneda sellest inimesele ohtlikust "umbrohust"."


Teadus 3 minutiga on välja valinud viis paremat noorteadlast, kelle teadustööst on valminud videod. Nendest parima väljaselgitamiseks palume teie abi:

Teadus 3 minutiga: aita valida parim teadusvideo! HÄÄLETA SIIN!


Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: