Mineviku tippvorm aitab hiljem kiiremini lihaseid kasvatada

Esiteks peab koormus vastama treenitusele.
Esiteks peab koormus vastama treenitusele. Autor/allikas: Alora Griffiths/Unsplash

Kasuta või kaota – lipukiri peab paika nii aju- kui ka lihastoonuse säilitamise puhul. Värske ülevaade viitab aga, et mineviku tippvormist on kasu isegi pärast lihaste kõhetumist ja võib anda eelise ka dopingut kasutanud sportlastele.

Skeletilihaseid moodustavad vöötlihasrakud võivad olla teistes keharakkudest sadu tuhandeid kordi suuremad. Nii läheb nende käigus hoidmiseks tarvis ühe rakutuuma asemel tuhandeid tuumi. Neist igaüks kontrollib rakust vaid väikest osa.

Klassikalises nägemuses jääb vöötlihasraku ruumala ja seda alalhoidvate rakutuumade arvu suhe alati samaks. Mida rohkem trenni teha, seda suuremaks kasvavad rakud ja seda rohkem tuleb sellesse täiendavalt tuumi lisada. Ideele on leitud katselist tõestust.

Viimastel aastatel tehtud katsed on aga Armhersti Massachusettsi Ülikooli professori Lawrence Schwartzi sõnul näidanud, et lihastega pole lugu siiski nii lihtne. Neis tehtud tähelepanekute kohaselt võivad vöötlihasrakud küll lihaste kõhetumise ajal kahaneda, kuid suurem osa rakutuumadest ei kao kuhugi.

Esimeses uuringus keskendusid teadlased rotilihastele. Oodatult kasvas rakutuumade arv kaks nädalat kestnud treeningu järel märkimisväärselt. Järgnenud jõudeoleku ja lihaste kõhetumise ajal vähenes rakkude ruumala ligikaudu poole võrra. Selle käigus läks kaduma aga vaid 0,002 protsenti treeningu ajal lisatud rakutuumadest. Sarnaste tulemusteni jõudsid teadlased tubakakoi vastsetega tehtud katsetes.

Töös kirjeldatud katsed näitasid sedagi, et samade rakutuumade toel kasvasid lihased taas treenima hakates kiiremini. Piltlikult mäletasid lihased oma kunagist hiilgust. See võib pakkuda võimaliku selgituse ka tavaliste inimeste tehtud tähelepanekutele, et aastaid trenni teinud, kuid pausi teinud inimestel on kergem taas vormi saada kui täielikel algajatel.

Schwartzi hinnangul on tähelepanekud evolutsioonilises mõttes loogilised. Samas keskkonnas olevate rakkude valikuliselt surmamine oleks ebaotstarbekalt keerukas.

Kui sarnaste järeldusteni jõutaks ka inimestega tehtud katsetes, võiks see anda inimestele järjekordse põhjuse enda noorena vormis hoidmiseks. Treeningu mõjul võiks tekkida rakutuumade varu, mis aeglustaks edasises elus omakorda vanusest tingitud lihaste kõhetumist ja lihasmassi vähenemist.

Schwartz tõi välja, et sama nähtus võib anda eelise lihaste kasvatamiseks dopingut kasutanud sportlastele. Sportlased võiksid saavutada sama aja jooksul parema vormi ka pärast seda, kui kasutatud steroidi laguprodukte pole võimalik avastada enam verest ega uriinist.

Uurimus ilmus ajakirjas Frontiers in Psychology.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: