Sportimisel vabanev hormoon võib kaitsta Alzheimeri tõve eest

Foto: Kelvin Kuo/USA TODAY Sports/SCANPIX

Sportimisel vabanev hormoon võib kaitsta aju Alzheimeri tõve eest. See võib selgitada ka kehalise aktiivsuse teada-tuntud head mõju vaimsele võimekusele.

Irisiin on hormoon, mis tekib sportimise ajal lihaskoes ja mida kantakse kehas laiali vereringe kaudu. Fernana de Felice ja tema kolleegid Rio de Janerio ülikoolist leidsid, et Alzheimeri tõvega inimestel on selle hormooni tase madalam kui tervetel inimestel, vahendab New Scientist.

Hiirtega tehtud katsetes õnnestus uuringumeeskonnal irisiini äralõikamisega esile kutsuda õpiraskusi ja mäluhäireid ning hormooni taastamisega see mõju tagasi pöörata. Kui irisiini signaalülekanne oli Alzheimeriga hiirtes blokeeritud, kadusid ka füüsilise koormusega kaasnevad hüved ajule.

"Me teame, et kehaline aktiivsus on seotud vananedes aju parema tervisega ja see uuring toob välja bioloogilise mehhanismi, mis võib aidata sellele kasulikule mõjule kaasa," ütles Rosa Sancho Ühendkuningriigi Alzheimeri uuringutega tegelevast heategevusorganisatsioonist.

Inimestele, kes ei ole võimelised regulaarselt treenima, kuid kellel on dementsus või suur dementsusrisk, võib ühel päeval anda ravimeid, mis aitaksid saavutada irisiini sihtväärtust. "Uuringus tuvastatud hormooni sihtväärtuse saavutamiseks mõeldud ravimid võivad potentsiaalselt tuua teatud füüsilise aktiivsuse hüvesid inimestele, kes ei saa nii palju trenni teha."

"Kuigi see uuring tehti ainult hiirtel, lisab see ainult tõendeid elustiilitegurite, näiteks füüsilise vormi ja dementsuse vahelise seose kohta," märkis James Pickett Alzheimeri ühingu heategevusorganisatsioonist.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: