Nõudlik töö kasvatab naiste kehakaalu

Porsche tehase ülevaade
Porsche tehase ülevaade Autor/allikas: Porsche pressimaterjalid

Uued kohustused, pidev nõue uusi asju õppida ja vastutuse kasv on see, mis võib ühtlasi panna suurenema ka naiste kehakaalu. Ja siinkohal on oluline rõhutada just mõju naistele, sest meestele sellist mõju ei näi olevat.

Rootsi teadlased Göteborgi ülikoolist analüüsisid 3872 mehe ja naise andmeid pikaajalisest populatsiooniuuringust. Need andmed olid kogutud 20 aasta jooksul. Täpsemalt vaadati töökohustuste ja vastutuse kasvu tööl ning muutusi kehakaalus. Uuritavate andmeid vaadati kahes vanusegrupis 30–50 eluaastat ja 40–60 eluaastat.

Töö nõudlikkuse hindamiseks paluti uurimisalustel vastata küsimustele töö kiiruse, psühholoogiliste survetegurite, vastuoluliste tööülesannete ning tööks ette nähtud aja olemasolu kohta.

Neil inimestel, kel oli oma töö üle vähem kontrolli ehk kelle tööl oli neile olulist mõju, mida nad ise mõjutada ei saanud, suurenes kaal märkimisväärselt. Märkimisväärse all pidasid uuringu autorid silmas rohkem kui kümnendikku vaatlusalusel perioodil.

Pikaajaline nõudliku töö mõju avaldus aga ainult naistel. Neil naistel kasvas kehakaal 20 aasta jooksul viiendiku jagu võrreldes naistega, kelle töö ei olnud nii nõudlik. See ei tähenda sugugi, et tegu oleks vaid tippjuhtide või vastutusrikkal kohal töötavate naistega – need võivad olla ka naised, kel on lihtsalt pingeline töö või tööaeg ja -viis korraldatud nii, et neil puudub selle üle otsustusõigus.  

Võimalik, et töö nõudlikkus ehk need tegurid, mille kaudu inimesed tajuvad, et neil ei ole otsustusõigust oma töö juhtimise üle, võivad soodustada ka vähem liikumist ning need inimesed teevad ebatervislikumaid elustiilivalikuid, näiteks tarvitavad alkoholi stressi leevendamiseks või söövad magusat n-ö lohutuseks.

See on tihedalt seotud tööstressi teemaga. Tööstress vähendab inimeste tööviljakust ning selle kaudu saavad ettevõtted vähem kasu. Seetõttu on rootslaste uuring oluline, sest osutab lahendamist vajava probleemi ühele põhjus-tagajärg seosele.

Artikkel ilmus ajakirjas International Archives of Occupational and Environmental Health.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: