Jää sulades lähevad talved karmimaks

Foto: Alexander Hafemann/Unsplash

Ilmateates kuuleme ikka, kuhu liigub kõrg- või madalrõhuala Barentsi mere kohalt, ja põhjendatult kuuleme, sest Arktika olud mõjutavad nii meid kui ka kaugemaidki maid.

On väidetud, et Arktika üleüldise soojenemise tagajärjel on mõnel pool mujal põhjapoolkeral, eelkõige Euraasia keskpiirkondades, Kasahstani ja Mongoolia kandis talved hoopis karmimaks läinud, ja rühm Jaapani teadlasi kirjutab nüüd ajakirjas Nature Climate Change, et neid väiteid tuleks pidada kindlamaks kui seni söandatud.

Kliimamudelid on andnud ses küsimuses vastakaid tulemusi: mõnede järgi peaks selline mõju olemas olema, teiste järgi aga ei tohiks olla.

Masato Mori ja ta kolleegid Tokyo Ülikoolist mängisid arvutil mitu korda läbi seitse erinevat üleilmset kliimamudelit, vaatasid, mis tulemusi need mitmesuguste lähte-eelduste puhul andsid, ja seadsid sinna kõrvale ka aastatepikku kogutud tegelikke ilmavaatlusandmeid.

Põhjaliku analüüsi järel jõudsid nad otsusele, et mudelites kiputakse Arktika soojenemise mõju Kesk-Euraasia talvedele pigem alahindama. Mis täpselt neis mudeleis seda alahindamist põhjustab, seda ei õnnestunud Moril ja ta kaaslastel veel lõplikult välja selgitada, ehkki nad kahtlustavad, et on neis võib olla ebatäpsusi ookeani ja atmosfääri vastastikmõjutuste kirjeldamisel.

Oma analüüsi põhjal väidavad nad, et Sise-Aasia käredamat talvekülma saab 44 protsendi ulatuses seletada Barentsi ja Kara mere jääkatte kahanemisega. Kui neil meredel on jääd vähe, siis läheb igatalvine Siberi kõrgrõhuala mingil seni veel päriselt mõistmata põhjusel tugevamaks ja õhk läheb veelgi külmemaks kui tavaliselt.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: