Rahvatarkus vs teadus – mida teha, et sünniks just poiss või tüdruk?

Rasedus
Rasedus Autor/allikas: Freepik

Rahvatarkus ja terve mõistus on ikka tervitatavamad kui ülemõtlemine. Seda ka laste saamisel. Samas on meie pärimuses ringi liikumas rahvatarkust, mida jagatakse ka tänapäeval erinevates foorumites ja artiklites. Kuivõrd need üleüldse paika pidada saavad uurisime teadlaselt, viljatusravi ja viljakuse teemadega lähemalt kokku puutub.

Saates "Huvitaja" otsis ERR Novaator välja rea tänapäeval levivat rahvatarkust ning palus neid kommenteerida Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse vanemteaduril Kaarel Krjutškovil, kelle igapäevatöö on välja töötada tehnoloogiaid, mis teevad viljatusravi tõhusamaks.

Poisi saamiseks söö palju punast liha – mida punasem, seda parem. Süüa tasub soolaseid snäkke, näiteks krõpse, soolapähkleid jne. Juua tuleb palju magusaid gaseeritud jooke, eriti koolasid. Abi saab ka marineeritud heeringast. Pool tundi enne asja kallale asumist tuleks mehele tass kanget kohvi anda.

Tüdruku saamiseks tuleb tarbida ohtralt kala ja puuvilju. Süüa palju magusat, eriti šokolaadi ja erinevaid piimatooteid.

Kas on üleüldse võimalik toiduga lapse sugu mõjutada?

"Kindlasti on ja ega see eksimise ruum väga suur ole, sest pooled on poisid, pooled tüdrukud," sedastas Krjutškov.

Poisse sünnib alati paar protsenti rohkem kui tüdrukuid ning huvitav fakt on seegi, et poisse sündis rekordiliselt tüdrukutest rohkem 2016. aastal.

Põhjust, miks just poisse sünnib rohkem, ei oska Krjutškov välja tuua, sest mees- ja naissugurakke on võrdselt. Üks põhjus võib peituda selles, et rasedus on loote arengule väga keeruline ja selles on palju erinevaid etappe, mille käigus kahe X-kromosoomiga ehk naissoost looteid hukkub rohkem, seega ei sünni mitte poisse rohkem, vaid tüdrukuid vähem.

Rahvatarkuse järgi, mis erinevates internetikommentaariumides levib, tuleb poisi või tüdruku saamiseks valida täpselt suguakti aega. Näiteks poisi saamiseks tuleb vahekorras olla noorkuu ajal ja öösel ning rohkem poisse pidavat viljastatama paaritutel kuupäevadel.

Tütre saamiseks aga tuleb vahekorras olla täiskuu ajal ja pärastlõunal. Järelikult ka paaris kuupäeval. Rohkem tüdrukuid eostatakse külmadel aastaaegadel.

Kaarel Krjutškov ütleb sellegi peale, et tõenäosus on 50/50 ehk sisuliselt ei ole eelmainitul kuigi palju seost sellega, kas tuleb poiss või tüdruk. Tõsi on ehk aga see, et rohkem lapsi eostatakse aasta lõpus, pimedamatel sügis- ja talvekuudel.

Selle kohta annab tõestust ka väljavõte statistikaameti andmebaasist, kus on elussündide arv vastavate kuude kaupa kokku liidetud. Andmed käivad 2007.-2017. aasta elussündide kohta.

Külmade ja soojade aastaaegade mõju kohta lapse soole ei oska Krjutškov midagi kosta, ehkki tõdeb, et lapse eostamiseks on vaja aega ja rahu.

Tänapäeval on inimestel sageli kiire ning iga hinna eest lapse saamise tuhinas unustatakse ära, et aja mahavõtmine ja lõõgastumine on lapse tegemise juures samuti olulised. See võib mõneti põhjendada ka seda, miks kõige enam lapsi sünnib juunis, juulis ja augustis, kus jõulupühade rahulikum aeg on olnud soodne ka lapse tegemiseks.

Kaarel Krjutškov toob aga välja ühe müüdi, mida tema kooliajal ja ehk veel praegugi õpilastele pidevalt püüti pähe ajada. "Ükskõik millal vahekorras oled, siis võib rasedaks jääda – see on pigem selline tõeline rahvatarkus, mida ei tasu väga kuulata. Rasestumise aja määrab see, millal munarakk munasarjast välja tuleb ehk ovulatsiooni aeg. Ja see, kas on noor- või täiskuu, see ei oma sel juhul tähtsust."


Kaarel Krjutškov tegeleb igapäevaselt erinevate viljatusravi tehnoloogiate väljaarendamisega, et muuta kehavälist viljastamist tõhusamaks ja täpsemaks. Samuti saab tema välja töötatud testidega ainuüksi ema veretilga põhjal väga täpselt teada, kas kõhubeebil võib olla mõni kromosoomhaigus või mis soost laps on.

Kõigest sellest saab järelkuulata "Huvitaja" saatest:

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: