Eesti juutuberist teadusfotograaf võitis üleilmse teadusfoto võistluse

Kuvatõmmis Maxim Bilovitskiy võidu toonud videost.
Kuvatõmmis Maxim Bilovitskiy võidu toonud videost. Autor/allikas: Kuvatõmmis Bilovitskiy videost

Maardust pärit juutuuber ja keemikust teadusfotograaf Maxim Bilovitskiy noppis võidu Vikipeedia teadusfotode konkursil mittefotode kategoorias. Finaalis pälvis äramärkimise ka Tartu Ülikooli foto arheokeemikust, kes tõmbab välja Tartu Ülikooli kunstimuuseumi muumia hammast.

Eesti keemiku ja juutuuberi Maxim Bilovitskiy video näitab veepiisa külmumist temperatuuril -180 °C. Bilovitskiy tegi video, kui viis läbi eksperimente vedela lämmastikuga ja otsustas ühtlasi uurida vee külmumist. Teatud oludes tekkisid ideaalsed tingimused veeauru kondenseerumiseks jää pinnale ja selle ta ka videosse püüdis. Ise võrdleb ta demonstreeritavat protsessi pilvede või sademete tekkimisega.

Võidu toonud video:

Pealkiri: Frozen drop.webm Autor: Maxim Bilovitskiy/Wikimedia Commons

Maxim Bilovitskiyle on see juba teine Vikipeedia teadusfoto konkursi preemia. 2015. aasta võistlusel tõi talle kategooriavõidu YBCO ülijuhi omadusi tutvustav video. Samuti on tema looming kogunud laialdast jälgijaskonda YouTube's kanalil Thoisoi, kus tema kui teaduse populariseerija loodud videosid on vaadatud üle 160 miljoni korra.

Võistluse korraldaja Ivo Kruusamägi leiab, et teatud olukordades on just pildiline pool see, mis annab mõtet kõige paremini edasi. Samuti toob Kruusamägi välja, et hariduslik aspekt võimendub teadusfotode puhul eri tuntavalt, sest esiteks näitavad need meile midagi sellist, mida igapäevaselt ei kohta. "Teiseks on on nende puhul äärmiselt oluline kirjeldus, mis võimaldab meil nähtavat paremini mõista ja konteksti asetada," nentis Kruusamägi.

Muumia hammas

Finaalis pälvis äramärkimise ka Tartu Ülikooli moodsa populatsioonigeneetika vanemteaduri Mait Metspalu foto arheokeemik Ester Orasest, kes pildil tõmbab välja hammast Tartu Ülikooli kunstimuuseumile kuuluvast muumiast. Selle abil tuvastati radiosüsinikumeetodi ja DNA analüüsi abil muumia autentsus.

Žürii tunnustus: Ester Oras tõmbamas välja hammast Tartu ülikooli kunstimuuseumile kuuluvast muumiast. Radiosüsinikumeetodil ja DNA analüüsil tuvastati muumia autentsus. Autor: Mait Metspalu / Wikimedia Commons

Pikemalt saab muumiapoisi tuvastamisest lugeda:

Reportaaž: kuidas me muumiaid uurisime

Analüüs: Tartu ülikooli muumiapoisid on ehtsad, surmapõhjus jääb segaseks

Tänavuse Vikipeedia teadusfoto konkursi võitsid Erwan Amice Prantsusmaalt, Michael S. Adler Ameerika Ühendriikidest ning Massimo Brizzi ja Stefania Rizzelli Itaaliast ning Maxim Bilovitskiy Eestist.

Võistluse kohta saab lähemalt vaadata Wikiscience lehelt. Üleilmse konkursi võidutöid saab vaadata alljärgnevast galeriist:

 

Soovitame vaadata ka galeriisid Eesti praimatest teadusfotodest, mis tänavu kevadel välja valiti.

Eesti teadusfoto võistluse žüriisse kuulunud teadusajakirja Horisont peatoimetaja Ulvar Käärt rõhutab vajadust viia teadlasteni arusaam, et ka mikroskoobi-, kosmose- või tööprotsessi jäädvustavad pildid, kus keegi midagi mõõdab või uurib, pakuvad tegelikult laiemat huvi. "Teadus on oluline osa inimkultuurist ja me peaksime hoolitsema, et see saaks ka väärilist tähelepanu."

Eri riikide võidutööd on leitavad Vikipeediast. Kuni veebruari lõpuni on Tallinna teletornis avatud ka fotonäitus Eesti viimaste aastate parimatest teadusfotodest.

Üle aasta toimuv rahvusvaheline teadusfoto võistlus on välja kasvanud Eesti teadusfoto konkursist. Seni kahel korral toimunud sündmus on mõlemal puhul kogunud üle 2200 osavõtja.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: