Pluutol voogab suuri luiteid

Foto: NASA/SwRI

Pluuto pinnal voogab suuri metaaniluiteid. Nii on selgunud NASA kosmosesondi New Horizons pardalt kolme aasta eest Pluutost mööda lennates tehtud piltidelt, mida nüüd on põhjalikult analüüsinud Matt Telfer Inglismaalt Plymouthi Ülikoolist ja ta kolleegid.

Piltidel on näha, kuidas luited moodustavad suure jäise Sputniku tasandiku äärealadel paralleelseid viirge.

Teadlased kirjutavad ajakirjas Science, et tõenäoliselt tõstab tuul Sputniku tasandikult metaanijää terakesi üles ja kuhjab neid luiteisse. See aga tähendab, et kuigi Pluuto atmosfäär on üsna hõre, võib seal siiski puhuda piisavalt tugevat tuult.

Pluuto atmosfääri rõhk on sada tuhat korda madalam kui Maa õhurõhk. Seetõttu on varem arvatud, et sealsed õrnad tuuled ei suuda luiteid luua. Kuid tuleb välja, et siiski suudavad.

Luitestik on arvatavasti tekkinud viimase poole miljoni aasta jooksul. See annab tunnistust, et Pluuto on küllap seniajanigi geoloogiliselt aktiivne taevakeha.

Samasuguseid jää- või liivaluiteid on muide teada ka Marsilt, Veenuselt ja Titanilt, aga ka komeedilt nimega 67P/Tšurjumov-Gerassimenko.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: