Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Galerii: Pluuto üllatas astronoome luiteid meenutavate pinnavormidega

Juuli keskpaigas Pluuto lähistelt mööda lennanud sondi New Horizons poolt Maale saadetud fotosid uurinud astronoomid nendivad, et kääbusplaneet suutis neid üllatada veel ootamatu pinnavormiga. Pluutol leidub luitesarnaste pinnavormidega, mille moodustumist peeti hõreda atmosfääri tõttu võimatuks.

Missiooni koordineerivad teadlased märgivad, et kääbusplaneedi pind tundub olevat vähemalt sama keerukas kui Marsi oma, vaatamata sellele, et viimase mass on enam kui 16 korda suurem ning atmosfäär kuni 500 korda tihedam.

Lisaks võimalikele düünidele täheldati uutel ülevõtetel Jupiteri kuu Europa mägesid meenutavat kaootilist pinda, mille näol võib astronoomide oletuste kohaselt olla tegu pehmemas külmunud lämmastikus hulpivate veejää tükkidega. Samuti võib fotodel näha mägisematest piirkondadest tasandikele valguvaid lämmastikujäävoole ja potentsiaalselt selle tulemusel moodustunud orge.

Varem on teadlastes muu hulgas imestust tekitanud lauged tasandikud, mis paiknevad kraatritest kubisevate ja seega ürgsemate piirkondade vahetus läheduses. Pluuto väikese massi tõttu arvati, et selle sisemus pole löögijälgede kustutamiseks piisavalt soe.

Sama ebatõenäoliseks peeti ka kääbusplaneedilt luidete leidmist, mis kujutavad endast reeglina tuulte poolt kokku kuhjatud kübemeid. Pluuto tänapäevane atmosfäär on aga selleks liiga hõre, misläbi pidi see minevikus olema tihedam või on luited moodustunud mõne teise protsessi käigus. Ühe või teise hüpoteesi paikapidavuse kontrollimist raskendab asjaolu, et teadlased pole suutnud määrata veel düünide koostist.

Värskelt avaldatud fotod jäädvustati käesoleva aasta 14. juulil, lähimas punktis asus New Horizons Pluutost ligikaudu 12 500 kilomeetri kaugusel. Nii möödalennu käigus teaduseksperimentide poolt kogutud andmed kui pardakaamerate tehtud fotod talletati sondi andmepanka. Algne kava nägi ette järgneva kahe kuu vältel esialgse ülevaate saamiseks tihendatud andmekogu ja seejärel 16 kuu vältel algandmete Maale saatmist

Juulis edastatud piltidel nähtud tihendamise tõttu tekkinud moonutused sundis aga New Horizonsi tööd juhtivat teadlasrühma ümber mõtlema ja saatma edaspidi vaid kadudeta tihendatud andmeid. Kui esmajärjekorras keskenduti mittepildilise teabe edastamisele, siis nüüdseks on järg jõudnud piltide kätte.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: