Titani luited võis luua kosmiline kiirgus

Foto: NASA/JPL/Arizona Ülikool/Idaho Ülikool

Kolm Ameerika teadlast on välja mõelnud uue teooria Saturni suurima kuu Titani pinnal laiuvate luidete päritolu kohta.

Matthew Abplanalp, Robert Frigge ja Ralf Kaiser Hawaii Ülikoolist kirjutavad ajakirjas Science Advances, et võib-olla ei ole Titani luited sadanud vihmana taevast alla, vaid moodustunud taevakeha pinnal.

Varasemad uuringud on osutanud, et Titani atmosfääris leidub pikkadest süsinikuahelatest koosnevaid orgaanilisi molekule. On arvatud, et vihmaga alla sadanuna on neist molekulidest moodustunudki Titani ekvatoriaalalasid paiguti katvad luited.

Kuid Abplanalp, Frigge ja Kaiser väidavad, et luidete loojaks võib olla kosmiline kiirgus, mis on pommitanud Titani pinnal atsetüleenjääd ja vallandanud seal keemilised reaktsioonid, mille tulemusel tekkinud materjalist luited koosnevadki.

Teadlased tegid ka katseid. Nad valmistasid laboris atsetüleenjääd ja pommitasid seda just niisuguse kiirgusega, mis võiks tabada ka Titani.

Siis kuumutasid nad jääd, kuni see aurustus, jätteski järele just niisuguseid orgaanilisi molekule, millest Titani luited arvatakse koosnevat.

Teadlased tunnistavad, et nende katsetulemus ei tähenda veel tõestust. Tõestust või kummutust võib aga tuua kosmosesond Dragonfly, mille NASA kavatseb aastaks 2034 Titani luiteid uurima saata.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: