Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Titani suurtel järvedel on ühesugune pinnatase

Kas loeme merepinna tasemeks Kroonlinna nulli või Amsterdami nulli, sellel polegi laias laastus suurt vahet, sest kõigil maailma meredel on enam-vähem üks ja sama tase. Nüüd tuleb välja, et natuke veel laiemas laastus on enam-vähem ühekõrguse pinnaga ka Saturni kaaslase Titani suuremad järved.

Nii väidavad NASA kosmosesondi Cassini mõõteandmeid analüüsinud teadlased eesotsas Alex Hayesiga Ameerika Ühendriikidest Cornelli ülikoolist. Nad kirjutavad ajakirjas Geophysical Research Letters, et Titani kahe suurema järve kõrgus erineb omavahel ainult 11 meetrit.

See vahe on suhteliselt väike ja sunnib oletama, et Titani vedelikukogud on tõenäoliselt taevakeha pinna all omavahel ühenduses. Arvatavasti on Titani tahke pinna moodustava veejää sees siis rohkesti lõhesid ja pragusid, mille kaudu vedelikutase ühtlustub. Väiksemaid järvi leidub, tõsi küll, suuremate järvede pinnast ka mitusada meetrit kõrgemal.

Titani suuremad järved on aga nii suured, et neid nimetatakse mõnikord ka meredeks. Kõige suurem neist on Kraken Mare, mille vastaskallaste vahe on üle tuhande kilomeetri.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: