Jupiteri suurima kuu atmosfääris võib olla veeauru
Hubble'i teleskoobi andmete põhjal otsustades võib Jupiteri suure jäise kuu Ganymedese pinnalt atmosfääri eralduda veeauru.
Möödunud sajandi lõpus tegid teadlased Hubble'i kosmoseteleskoobi spektrograafiga Ganymedesest kaks ultraviolett-kujutist. Kujutistel oli Ganymedese atmosfääris näha laineid, mis meenutasid Maa virmalisi. See viitab, et Jupiteri kuul võib olla püsiv magnetväli, vahendab Gizmodo.
Ühtlasi oli 1998. aasta ultraviolett-jäädvustustel näha väikesi ebakõlasid. Toona oletati, et erinevusi põhjustas Ganymedese atmosfääris leiduv aatomiline hapnik.
Kakskümmend aastat hiljem tegid Lorenz Roth Rootsi kuninglikust tehnoloogiainstituudist ja kolleegid Hubble'i Kosmilise Päritolu spektrograafiga kordusvaatluse. Nad püüdsid mõõta, kui palju on Ganymedese atmosfääris praegu aatomilist hapnikku ning võrrelda seda 1998. ja 2010. aasta andmetega.
Roth ja kolleegid kirjutavad ajakirjas Nature Astronomy, et aastal 2018 polnud Ganymedese atmosfääris aatomilisest hapnikust pea mingit jälge. Järelikult jäädvustasid sajandi lõpus tehtud ultraviolett-kujutised midagi muud.
See, et tegu võis olla just veeauruga, sai selgeks, kui uurijad võrdlesid virmaliste jagunemist kahel 1998. aasta kujutisel. Ganymedese pinnatemperatuur kõigub nimelt ööpäeva jooksul üksjagu. Keskpäeva paiku võib kuu pind olla juba piisavalt soe, et veemolekulid saaksid atmosfääri lenduda.
Rothi sõnul tekkisid isepärased jooned kujutistel just sinna, kus vesi ootuspäraselt võiks aurustuda. Veeaur võib aga spektrogrammi tööd mõjutada samamoodi nagu aatomiline hapnik.
Teisisõnu võib esmapilgul hapnikuks peetud nähtus olla hoopis veeaur, mis jäi ühel pildil näha, aga teisel mitte – sõltuvalt sellest, millist osa 1998. aastal Ganymedese atmosfäärist parasjagu jäädvustati.
Avastus annab maavälise elu otsingutele uut hoogu. Euroopa Kosmoseagentuuri sel aastal algav kosmosemissioon JUICE keskendubki Jupiterile ja selle kolmele jäisele kuule: Ganymedesele, Europale ja Callistole.