Astronoomid leidsid neli hulkurplaneeti
Planeedid ei tiirle ainult tähtede ümber, vaid neid võib kohata ka neid lahutavas kosmoseavaruses. Rühm astronoome on leidnud nüüd tähtede vahelt neli Maaga võrreldavat mõõtu eksoplaneeti.
Teadlaste varasemate hinnangute põhjal leidub ainuüksi Linnutee galaktikas taolisi hulkurplaneete miljardeid kui mitte triljoneid.
Sarnaselt teistele eksoplaneetidele tekivad need tähetekkest ülejäävast gaasist ja tolmust. Järgnevate aastamiljonite jooksul võivad neist osa paiskuda aga planeetide gravitatsiooniliste vastastikmõjude tõttu planeedisüsteemist tähtede vahele. Sama juhtus ilmselt ka nelja vastavastatud planeediga.
Hulkurplaneete leitakse oluliselt harvem kui oma tähe vahetuses läheduses tiirlevaid eksoplaneete. Tavaliselt asuvad need lähitähtedest liiga kaugel, et saaksid mõjutada nende pöörlemist või vähendada märgatavalt tähtedelt Maani jõudva valguse hulka.
Manchesteri Ülikooli astronoomid eesotsas Ian McDonaldiga võtsid hulkurplaneetide otsimiseks appi Albert Einsteini relatiivsusteooria.
Piisavalt suure massiga kehad painutavad aegruumi sedavõrd palju, et mõjutavad kaugetelt tähtedelt pärit valguse liikumist. Piltlikult käituvad need hiiglaslike valgust koondavate läätsedena.
McDonald märkas kosmoseteleskoobiga Kepler kogutud andmeid analüüsides, kuidas tähtede valgus neljal korral eredamaks muutus. Sündmuse kestvuse põhjal järeldaski töörühm, et tegu on suuruselt Maaga võrreldavate planeetidega.
McDonald märkis kolleegidega, et Kepleri missiooni algne eesmärk oli hulkurplaneetide asemel tavapäraste eksoplaneetide otsimine. Seeläbi võib oodata, et spetsiaalselt selleks mõeldud teleskoopidega leitakse tähtede vahel kihutavaid planeete veelgi rohkem.
Lähiaastatel saadetakse orbiidile mitu selleks sobilikku teleskoopi. Nende kogutavate andmete põhjal võiksid saada astronoomid parema aimduse, kui palju taolisi hulkurplaneete Linnuteel tegelikult leidub.
Uuring ilmus Kuningliku Astronoomia Seltsi kuukirjas.