Titani järved on tekkinud plahvatustes

Saturni kuu Titani pind on täis järvi ja meresid. Nüüd väidavad teadlased, et mõned väiksemad järved on tekkinud suurte plahvatuste tagajärjel.

Titani järvedes ei ole vett. Vee asemel on Titani pinna madalamatese kohtadesse valgunud vedel metaan ja etaan.

Senise arusaama järgi on järved tekkinud peamiselt sel moel, et vedel metaan on mõnest kohast rohkesti kivimeid ära lahustanud, kuni sinna on ajapikku kujunenud nõgu ja nõo sisse järv. Umbes sama moodi tekitab vesi Maal lubjakivisse karstinõgusid.

Kuid Giuseppe Mitri Itaalias Pescaras asuvast d'Annunzio Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid lähemalt NASA kosmosesondi Cassini kogutud andmeid.

Nad panid tähele, et paljusid järvi ümbritseb järsk ja kõrge vall. Maal kohtame samasuguseid valle kohtades, kus vesi ja magma on maa all kokku puutudes plahvatanud ja pinnale välja paiskunud.

Mitri ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Nature Geoscience, et Titani valliga ümbritsetud järved võivad olla tekkinud, kui maa-alune lämmastik on kuuma käes aurustunud ja ühtäkki suure hooga pinnale murdnud.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.25.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: