Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Lugeja küsib: kas mask kaitseb kõhugripi vastu? 5 kasulikku nõuannet

Nina- ja suumaski kandmine aitab nende viiruste vastu, mis levivad õhu kaudu, näiteks gripiviiruse vastu.
Nina- ja suumaski kandmine aitab nende viiruste vastu, mis levivad õhu kaudu, näiteks gripiviiruse vastu. Autor/allikas: Henry Merino / Wikimedia Commons

Kas kõhuviiruse vastu aitab nina- ja suumaski kandmine ja mida üldse annaks nn kõhugrippi tekitava noroviiruse vältimiseks teha? Teadlased andsid ERR Novaatorile paar huvitavat nõuannet.

Olümpiamängudel on nii võistlejad kui korraldusmeeskond hädas leviva noroviirusega ehk nn kõhugripiga. PyeongChangis olevad sportlased ja ajakirjanikud kannavad viiruse vastu kaitseks maske. ERR Novaatori lugeja uuris, kas see tõesti ka aitab.

Lisaks sellele saime aga teada paljugi muud kasulikku, mis praegusel kõhugripi hooajal kulub teadmisena marjaks ära. Palusime küsimustele vastata Tartu ülikooli peremeditsiini dotsendil Marje Oonal, TÜ meditsiinilise mikrobioloogia professoril Irja Lutsaril ja TÜ rakendusviroloogia professoril Andres Meritsal.

Kas maski kandmine aitab noroviiruse vastu?

Noroviirus levib toidu ja joogiga ning nakkust põdenud inimene võib väljaheitega eritada viirust veel nädalaid pärast põdemist. Ehk kui haigust põdenud inimene ei pese pärast tualetiskäimist hoolega käsi, võib viirust käte vahendusel edasi levitada. Samuti levib viirus nakkusega kaasenva oksendamisega.

Kuna noroviirus ei levi üldjuhul õhu kaudu, siis ilmselt maski kandmine ei takista viirusega nakatumist.

Mis aitaks vältida noroviirusesse või mõnda muusse nn kõhugripi viirusesse nakatumist?

Puuviljade pesemine ja käte pesemine. Eriti hoolsalt peaksid käsi pesema need, kes on haiguse läbi teinud. Samas on tegu väga kergesti nakkava ning resistentse ehk väliskeskkonnas pikka aega püsiva viirusega. Näiteks lauapinnal või ukselinkidel võib viirus olla nakatamisvõimeline päevi.

Kuna viirus on väga kergesti nakkav, siis pole haigestumisest üldjuhul pääsu, kui keegi kodustest on juba haigestunud.

Kodus peaks sellisel juhul kasutama erinevaid käterätikuid, voodipesu ja toidunõusid ning pesema sagedamini tualettpotti, kraanikausse ning pindu, mida pereliikmed palju katsuvad, näiteks ukselinke.

Kas ja millise viirushaiguse vastu üldse oleks mõistlik nina-suumaski kasutada?

Maskist võib olla abi nende viirushaiguste puhul, mis levivad õhu kaudu piisknakkusena. Gripiviirus, paragripiviirus, RS-viirus, rinoviirused, loetleb Andres Merits.

Kas need näomaskid tõesti kaitsevad viiruste vastu või on viirus piisavalt väike, et läbida maski materjali?

Nagu nimigi ütleb on noroviirus piisavalt väike, et igasugust maski läbida, kui tegu pole just spetsiaalsete filtritega maskidega. Samas aga kanduvad viirused sageli edasi näiteks veetilga sees ja neid hoiab mask kinni küll. Lisaks kaitseb mask käsi suhu ja ninna panemast.

Kõik kolm teadlast on ühel meelel, et maski kandmine ei tee kahju, kuid sellest saadav kasu on ilmselt marginaalne. MSamas on sellest saadav kasu samuti marginaalne, v.a juhul kui keegi viibib viiruseid sisaldavas ruumis, näiteks haiglapalatis haigestunu juures.

Kas on võimalik, et mask kogub enda külge haigustekitajaid ning hakkab hoopis soodustama haigestumist?

Juba kord kasutatud maski ei tohiks enam teist korda kasutada. Kindlasti ei tohiks kasutada maski nii, et pöörate sellel külgi. Välja tuleks vahetada niiskeks muutunud mask.

Viis kasulikku teadmist kõhugripi kohta:

  1. Kõhuviirused levivad seal, kus palju inimesi koos ja kasutavad samu tualettruum ja söögiruume. Head kohad levikuks on näiteks kruiisilaevad ja nagu näha, siis ka olümpiamängud. Aga samuti lasteaiad, koolid ja töökohad.
  2. Nn kõhugripi viirused hakkavad talvisel perioodil levima puuviljade ja külmutatud marjadega. Kuna külmutatud marju ei pesta enne külmutamist, kannavad need viirusi hästi edasi. Külmutamist taluvad viirused hästi, neid tapab kuumus. Seetõttu tasuks külmutatud marju sulata neile keevat vett peale valades.
  3. Pakendatud salatilehti ja puuvilju, ka neid, mida koorite, tuleb enne söömist pesta. Sageli kannavad puuviljad ja salat viirusi, kuna neid kastetakse pinnaveega, või katsuvad neid tarnijad, kes pole pesnud oma käsi hoolikalt. Samuti saastuvad puuviljad viirusega meie poodides, kus kõhugrippi põdenud ostlejad kannavad viirust edasi vilju katsudes.
  4. Kõhuviirust põdenud inimene võib kanda viirust edasi mitu nädalat pärast haigestumist. Viirus levib väljaheite ja oksega. Väljaheide, ka siis kui kõht on pärast haigust korras, kannab viirust veel pikka aega. Seega ei tasu minna kohe tööle pärast ebameeldivate sümptomite kadumist, sest nii nakatate teisi.
  5. Kui lähikonnas on nakatunud inimene, on haigestumist vältida keeruline, kuid lihtne nõuanne on: peske käsi, pidevalt ja korralikult!
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: