Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ja aasta kõige rohkem säutsutud teadustöö on...

Kõige populaarsemad teadustööd kipuvad puudutama tervist.
Kõige populaarsemad teadustööd kipuvad puudutama tervist. Autor/allikas: Altmetrics

Kas mõjukas teadustöö on pigem see, millele viitavad teised teadlased, või see, millest räägitakse ühismeedias ja ajakirjanduses? Veebileht Altmetrics pani viiendat aastat järjest ritta sada artiklit, mis pälvisid viimase aasta jooksul vähemalt internetis kõige rohkem tähelepanu.

Sarnaselt möödunud aastale moodustasid veidi enam kui poole ehk 53 protsenti artiklitest meditsiini ja tervise valdkonda liigituvad teadustööd. Neist kõige popimas uurisid teadlased 18 riigist pärit enam kui 100 000 inimese toidusedelit ja suremust. Vaatamata laialt levinud toitumissoovitustele selgus, et kõige suurema enneaegse surma riskiga seostus just vähe rasva sisaldav dieet. Uurimusele viidati enam kui 8300 Twitteri säutsus ja 440 Facebooki postituses.

Rohkelt kõneainet pakkus ka uuring, mille kohaselt kahjustab doktorantide tööstress oluliselt nende vaimset tervist. Samuti esimene edukas katse talletada elavate bakterite genoomi terve film ja kõrvaldada inimembrüotest pärilikku haigust põhjustav geenimutatsioon.

Peale nende räägiti palju tehisintellekti arendamisele keskenduvate teadlaste hinnangutel põhinev teadustööst, mis lahkas tehisintellekti edasist võidukäiku – mitmeid ülesandeid võiksid need teha inimestest paremini juba kümne aasta pärast.

Altmetricsi analüüsi autorid ise toovad populaarsete tööde põhjal välja kolm ilmset soovitust: söö puu- ja juurvilju ning pähkleid, tööle kõnni jala või sõida rattaga ning kasuta vähem telefoni. Samas oskas rahvas hinnata ka teadustöid, mille kohaselt võiks usaldada pigem välismaal doktorikraadi saanud naisarste, umbusaldada oma intiimpiirkonna karvade eest ülihoolikalt piiravaid partnereid ja lõpetada tuleks toidu valmistamisel kookosõli kasutamine.

Nimekirja esimest 50 artiklit vaadates on ajakirjanike eelistused meditsiini suunas veelgi rohkem kaldu. Kui üldnimekirjas ulatus nende arv 25-ni, siis kõige rohkem meedias kajastust leidnud teadustööde nimekirjas ulatust nende arv 30-ni.

Võrreldes üldnimekirjaga moodustasid kõige rohkem meedias kajastatud teadustöödest meditsiiniga seotud uurimused 10 protsendi võrra. Samas peeti ajakirjanduses kõige tähtsamaks avastust, et Kuu püroklastilises kivimites leidub vett. Üldnimekirjas paigutus seda kajastav uurimus alles 96. kohale. Tõsi, Altmetricsi analüüsisüsteem võimaldab märgata vaid neid artikleid ja ühismeedia postitusi, milles sisaldub uurimusele unikaalne viide.

Samuti on nimekirjas üleesindatud Ameerika teadlased – 69 töö vähemalt üks autoritest on seotud USA teadusasutustega. Aasta-aastalt on kasvanud aeglaselt, aga järjekindlalt kõigile ligipääsetavate artiklite arv. Käesoleval aastal moodustasid need kõigist artiklitest täpselt poole.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: