Galerii: Vikipeedia teadusfoto konkursi võitjad

Välitööd Estonia maaaluses põlevkivikarjääris, põlevkivi kihtide läbilõike varieeruva mineraloogilise ja keemilise koostise ning struktuuri määramiseks.
Välitööd Estonia maaaluses põlevkivikarjääris, põlevkivi kihtide läbilõike varieeruva mineraloogilise ja keemilise koostise ning struktuuri määramiseks. Autor/allikas: Peeter Paaver/(CC BY 4.0)

Wikimedia Eesti korraldatud teadusfoto konkursil valiti aasta teadusfotograafiks Tartu Ülikooli geoloogia nooremteadur Peeter Paaver. Kokku laekus võistlusele 112 fotot ja lühivideot.

Töid sai esitada seitsmes kategoorias: inimesed teaduses, mikroskoobipildid, muud meediafailid, pildiseeriad, loodus, astronoomia ja üldkategooria. Lisaks panid eriauhinnad välja ajakirjad Horisont ja Eesti Loodus ning ettevõte Regio. Põhikategoorias äramärkimist leidnud fotod saadetakse edasi ülemaailmsesse finaali.

1. Inimesed teaduses: Peeter Paaver

Välitööd Estonia maaaluses põlevkivikarjääris, põlevkivi kihtide läbilõike varieeruva mineraloogilise ja keemilise koostise ning struktuuri määramiseks. Autor/allikas: Peeter Paaver/(CC BY 4.0)

2. Mikroskoobipildid: Olavi Kurina

See on putuka, täpsemalt seenesääse Clastobasis loici Chandler (Diptera: Mycetophilidae) isase isendi tagakeha tipu (=terminaalide) tagantvaade. Autor/allikas: Olavi Kurina/(CC BY 4.0)

Liik on suhteliselt haruldane Euroopas ning Põhjamaade-Balti kontekstis leitud siiani ainult Eestis. Tagantvaade võimaldab saada sellest ruumilisest ja suhteliselt keerulisest, paljude ogade ja karvakogumikega struktuurist parima ülevaate.

3. Muud meediafailid: Maxim Bilovitskiy

Wilsoni pilvekamber on anum, milles üleküllastunud etanooliaurud asuvad jahutatud pinna lähedal. Sel juhul kasutasin akvaariumi ja altpoolt kuiva jääga jahutatud ahjuplaati. Kui asetada sellisesse kambrisse alfa-kiirguse allikad, siis hakkavad moodustuma alfarajad kondenseerunud etanoolist.

4. Pildiseeriad: Kent Gregor Mahla ja Maido Merisalu: "Musta augu uurimine"

5. Loodus: Viktor Palm

Tegemist on teadaolevalt esimese registreeritud vesipüksiga Peipsi järve põhjaosa kohal; ilmselt võib seda käsitleda kliimamuutuste indikaatorina. Autor/allikas: Viktor Palm/(CC BY 4.0)

6. Astronoomia: võitja jäi valimata

7. Üldkategooria: Peeter Paaver

Eesti geoloogilise läbilõike puursüdamiku kirjeldamine Arbavere välibaasis. Autor/allikas: Peeter Paaver/(CC BY 4.0)

Horisondi eripreemia: Markus Otsus

Antud pildil on näha vaheetappi läbivalgustava elektronmikroskoobi proovi valmistamisest. Vaatlemaks objekte läbivalgustava elektronmikroskoobi all, peab vaadeldav objekt olema paarikümne nanomeetri paksune. Autor/allikas: Markus Otsus/(CC BY 4.0)

Eesti Looduse eripreemia: Janek Lass

Pildil näeme surusääsklase vastset (Chironomidae larvae). Lisaks on pildil näha millest ta toitub, tema kõhus on näha pisikesi karpvähilisi (Ostracod) ja üks pisikene vetikas (Mesotaeniaceae). Autor/allikas: Janeklass/(CC BY 4.0)

Regio eripreemia: Lennart Rikk

Valgusmikroskoobiga tehtud pilt neuronitest (Purkinje rakud) koera väikeajus (tserebellumis). Rakkude keskel on näha rakutuum ja pirnikujulistest rakukehadest ulatuvad välja kombitsalaadsed dendriidid. Rakukehad on kinnitunud väikeaju granulooskihile. Autor/allikas: Yodalr/(CC BY 4.0)

Ülejäänud konkursil äramärkimiset leidnud tööd võib leida selle kodulehelt. Eesti žüriisse kuulusid Jaak Kikas (esimees), Ivo Kruusamägi, Ulvar Käärt, Jaan-Juhan Oidermaa, Arko Olesk ja Urmas Tartes. 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: