Kas tapetu oli ikka Osama bin Laden? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kas tapetu oli ikka Osama bin Laden? Autor/allikas: AFP/Scanpix
Maailma kõige tagaotsitavama isiku identifitseerimine pole sugugi nii lihtne.

Maailma kõige tagaotsitavama isiku identifitseerimine pole sugugi nii lihtne.

Esmaspäeval Pakistanis Abbottabadis USA eriüksuslaste poolt tapetud Osama bin Ladeni keha identifitseeriti USA valitsuse teatel fotode võrdlemise, ühe tema naise kinnituse, näotuvastustarkvara ning DNA-analüüsi põhjal, kirjutas New Scientist.

USA presidendi Barack Obama terrorismivastase võitluse nõunik John Brennan ütles, et DNA analüüs näitas, et tapetu oli "99,9% tõenäosusega bin Laden".

Nii suure tõenäosusega tulemuse saamine eeldab kehast saadud DNA võrdlust bin Ladeniga sugulussidemetes olevate inimeste DNAga.

Osama bin Ladenil ei olnud ühtegi õde ega venda, tema ema ja isa rohkem omavahel lapsi ei saanud. Ema poolt on tal kolm poolvenda ja üks poolõde, isa poolt on poolvendi ja õdesid kümneid, ühtekokku on poolõdesid ja –vendi üle 50. Tal endal on väidetavalt kuni 26 last.

Kindlaim võimalus on, kui analüüsis võrreldi juba varem olemas olnud bin Ladeni DNAd rünnakus hukkunud isiku DNAga, kirjutas Nature. 11. septembri terrorirünnakute ohvrite tuvastamises osalenud Robert Shaler oletab Nature’s, et bin Ladeni DNA võis olla luureagentidel olla varem olemas, see võis pärineda mõnest paigast, mida bin Laden oli külastanud või kus elanud.

Põhja-Texase ülikooli kohtugeneetiku Rhonda Roby väitel võib DNA võrdlemine mitmete poolvendade ja -õdede DNAga anda küll üle 90% tõenäosusega tulemuse, kuid ilma lähedasema sugulase DNAta on 99,9% tõenäosuse saavutamine keeruline. Roby ise juhtis 2001. aasta 11. septembri terrorinünnakute ohvrite tuvastamiseks tehtud DNA analüüse.

Roby sõnul on poolvendade- ja õdede DNAl põhinev statistiline analüüs keerulisem ning lähedase sugulase (vanema või lapse) DNA baasil tehtud analüüsiga võrreldes vähem usaldusväärne.

Kuuldused viitavad sellele, et eriüksuslaste rünnaku käigus hukkus ka üks bin Ladeni poegadest, tõenäoliselt 20-aastane Hamza bin Laden.

Roby sõnul oleks poja ning mitme poolvenna ja -õe DNA abil võimalik Osama bin Ladeni identiteet 99,9% tõenäosusega kindlaks määrata.

Vajalik kolmik olemas?

Roby on seisukohal, et kui ameeriklastel siiski õnnestus saada bin Ladeni, tema poja ja poja bioloogilise ema, kes rünnaku ajal samuti majas viibis, DNA, siis saaks koostada DNA profiili "täieliku isaduskolmiku" põhjal, mis tagaks ka 99,9% täpsuse.

USA võimude poolt võrdlemisel kasutatud DNA päritolu pole aga teada, ka see, mis laadi DNA test tehti.

Siiski on tõenäoline, et bin Ladeni DNAd analüüsinud kohtuarstid kasutasid polümeraasi ahelreaktsiooni, et võimendada 13 kuni 16 DNA võtmepiirkonda, mida nimetatakse lühikesteks kordusjärjestusteks ning võrdlesid nende seaduspärasust tema sugulaste samade lühikeste kordusjärjestustega.

Polümeraasi ahelreaktsioon on molekulaarbioloogias laialdaselt kasutatav meetod DNA-molekulide paljundamiseks.

Nature tsiteerib Chad Nusbaumi Massachusettsi tehnoloogiainstituudist, kelle sõnul kulus analüüsiks viis-kuus tundi või isegi vähem, kui analüüsi tegi isikute tuvastamisega tegelev labor, millel on vastav tehnoloogia. See ajavahemik on piisav, et Pakistani aja järgi öösel kell üks toimunud rünnaku järel teha analüüs ning edastada tulemused Washingtoni, kus president Obama hilisõhtuses välkesinemises teatas, et Osama bin Laden on tapetud.

Seni pole teada ka see, kes analüüsi teostamise eest vastutas. Meedia on nimetanud nii Luure Keskagentuuri kui Föderaalset Juurdlusbürood.

Nature väitel võis vajalik tehnika paikneda mõnel lähikonnas oleval laeval või Afganistanis Bagrami õhuväebaasis.

Mitmed allikad viitavad, et võrdluseks vajalik DNA saadi kohtu nõudmisel bin Ladeni poolõe kehast, kui ta Bostonis Massachusettsi peahaiglas suri, kuid haigla ei ole seda väidet kinnitanud. Ka Föderaalne Juurdlusbüroo ei anna selgeid vastuseid.

Allison Williams Dobson väidab Nature’s, et USA võimud peavad olema selles väga kindlad, et rünnakus tapeti tõepoolest Osama bin Laden. “Kui see pole nii, siis on varsti ringlemas video, milles näidatakse, et ta on tegelikult elus,” ütles ta.

Toimetaja: Jaak-Kristian Sutt

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: