Teadusuuring paljastas lihtsa nipi laste liikuma saamiseks

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kui lastele teha vahetunni ajal aktiivseid pallimänge, kasvab nende füüsiline aktiivsus kümnendiku jagu. Autor/allikas: blese/Creative Commons

Missouri ülikooli teadlastel on välja pakkuda üks lihtne, kuid nutikas viis, kuidas lapsed vahetunni ajal liikuma saada.

Kui küsida koolilapselt, mis on sinu lemmiktund, on enamikul vastus varnast võtta: vahetund. Probleem on aga selles, et sarnaselt kõigile teistele tundidele istuvad lapsed tänapäeval ka vahetunni ajal.

Põhjus võib olla ühelt poolt selles, et õpetajate korrapidamine vahetunnis eeldabki, et lapsed ei jookseks, sest see võib lõppeda vigastusega. Teiselt poolt on aga põhjuseks laste harjumus – mida sa muud ikka teisiti oskad teha, kui terve päeva õpetatakse sind tunnis vaguralt istuma.

Missouri ülikooli teadlaste uuringust tuleb aga välja nipp, kuidas annaks tõsta laste kehalist aktiivsust vahetunni ajal. Selleks tuleb kohad, kus lapsed vahetundi peavad, jagada erinevate mängude aladeks.

See, omakorda, aitaks kindlasti lastel täis saada seda hädatarvilikku 60 minutit aktiivset liikumist, mida ka Eestis elavatel lastel napib.

Rahvusvaheliste soovituste järgi on lastele vaja vähemalt 60 minutit mõõdukat kuni tugevat kehalist aktiivsust päevas. Eestis oli tervise säilitamiseks optimaalsel määral aktiivsed vaid 13% 2-10-aastastest tüdrukutest ning 27% poistest.

Missouri ülikooli doktorant ja uuringu üks autor Jill Barnas selgitas, et piisab juba ainuüksi sellest, kui tavapärastele mängudele lisada natuke füüsilist väljakutset.

Nii võib tavalisest korvpallist või jalgpall saada tõsine füüsiline väljakutse. Barnas tõi näite, et kui jalgpallile lisada n-ö kuuma kartuli mäng, et panna lapsi võimalikult kiiresti palli edasi söötma, lisandub liikumisele päris suur aktiivsusaste.

Uuringu tulemused ilmusid ajakirjas The Physical Educator. Uuringu tarvis jälgiti nädala vältel 364 poisi ja tüdruku kehalist aktiivsust mänguväljakul. Seejärel seati mänguväljakul sisse n-ö aktiivsusstoonid, kus lapsi ärgitati erinevaid mänge mängima.

Tulemustest selgus, et laste füüsiline aktiivsus tõusis keskmiselt kümme protsenti. Mängualadeks jagatud väljakul tegid lapsed keskmiselt 175 sammu rohkem kui tavalisel mänguväljakul.

Missouri ülikooli teaduri Steve Balli sõnul näitab see, et vahetunni ajal mänguväljaku ärakasutamine laste füüsilise aktiivsuse tõstmiseks tasub end ära. Kui koolivälisel ajal on raske suunata laste liikumisaktiivsust, siis just vahetunni ajal saab mänguväljakut nutikalt ära kasutada, et lapsi rohkem liikuma panna.

Videos räägib uuringu üks autoritest Steve Ball, kuidas tavaliste harjutuste intensiivistamise kaudu laste kehalist aktiivsust tõsta:

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: