Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA presidendi teadusnõunik: Eesti võiks maailmale olla eeskujuks inimgenoomi lugemisel

Eesti võiks olla kogu maailmale eeskuju inimgenoomi lugemisel ja selle teabe meditsiinis kasutamisel, märkis täna Tartus loengu pidanud professor Eric Lander.

Ameerika Ühendriikide presidendi Barack Obama teadusnõuniku, ajakirja Time poolt maailma saja mõjukama inimese sekka valitud Eric Landeri sõnul on inimgenoomi uurimine nagu kogu igaviku suletud olnud musta kasti sisse piilumine, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Maailma bioloogiateaduse tippkeskus Broad Instituut on pühendunud kõige keerulisemate ülesannete lahendamisele bioloogias ja meditsiinis, ühendades inimese genoomika uurimise meditsiini rakendustega. Instituudi asutaja professor Eric Lander ütleb, et elame äärmiselt huvitaval ajal.

"10 aastat tagasi suutsime kirjeldada inimese ühte genoomi. Nüüd me suudame seda teha miljoneid kordi odavamalt, mis tähendab, et on kirjeldatud kümned tuhandeid geene, mis viitavad südamehaigustele, skisofreeniale, suhkruhaigusele," rääkis Harvard Broad instituudi asutaja ja juht Eric Lander.

Lander selgitas, et see ei tähenda automaatselt, et me suudame neid haiguseid ravida, kuid esimest korda suudame me aru saada, millised geneetilised põhjused ja bioloogilised protsessid neid põhjustavad.

"Me avame nagu terve igaviku suletud olnud musta kasti ja me saame esmakordselt sinna sisse piiluda ja näha, mis on nende haiguste põhjustajad," lausus Lander.

Eric Lander tunnistab, et maailmal on Eestilt geeniuurimise vallas palju õppida.

"Eesti on maailma arenenuim riik informatsiooni alal. See, mida Eesti on suutnud teha kommunikatsiooni- ja infotehnoloogias, on ülivõimas. Ja selle oskuse ühendamine oskusega lugeda inimese geeniinformatsiooni annab Eestile võimaluse olla selles vallas eeskuju kogu maailmale," ütles Lander.

Lander lisas, et ta tuli Eestisse seepärast, et tahab Eestilt õppida ja USA-s ollakse Eestiga koostöö üle väga elevil.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: