Trenn võib ennetada soolevähi naasmist tõhusamalt kui paljud ravimid

Regulaarne treening võib vähendada jämesoolevähi patsientide surmariski kolmandiku võrra, ennetada kasvajate tagasitulekut ja olla kohati isegi tõhusam kui paljud ravimid, selgub värskest uuringust.
Arstid on juba kaua soovitanud tervislikku eluviisi, et vähendada vähi tekkeriski. Seni on aga vähe tõendusmaterjali selle kohta, kui palju kasu võib sellest olla pärast diagnoosi saamist või vähiravi. Seni on soovitatud vähipatsientidel lisada treening ravi järel oma päevakavva pigem harva, vahendab The Guardian.
Äsja ilmunud mahuka rahvusvahelise uuringu tulemused näitavad, et struktureeritud treeningprogramm võib vähendada ravi järel oluliselt suremust, ennetada haiguse taasteket või uue vähi kujunemist. Tulemusi esitleti Chicagos Ameerika Kliinilise Onkoloogia Ühingu (ASCO) aastakonverentsil, mis on maailma suurim vähile pühendatud teadusüritus. Samuti ilmus teemakohane teadusartikkel ajakirjas New England Journal of Medicine.
Uuringu kohaselt oli neil patsientidel, kes alustasid pärast ravi isikliku treeneri või tervisejuhendaja abiga struktureeritud treeningut, 37 protsenti madalam surmarisk. Võrreldes nendega, kes said vaid üldiseid tervisesoovitusi, naases haigus või tekkis uus vähk 28 protsenti harvem. Mõju suurus on seega võrreldav paljude müügiloa saanud ravimitega.
Uuringus osales aastatel 2009–2023 kokku 889 jämesoolevähiga patsienti. Neist 90 protsendiltuvastati kolmanda staadiumi vähk. Patsiendid jagati juhuslikult kahte rühma: üks rühm, kuhu kuulus 445 inimest, osales struktureeritud treeningprogrammis, ning teine 444-liikmeline rühm sai ainult tervisliku eluviisi teemalise infolehe.
Treeningrühma kuuluvad patsiendid tegid koostööd eratreeneriga, kellega kohtusid nad alguses kaks korda kuus ja hiljem kord kuus, kokku kolme aasta jooksul. Neile seati eesmärgiks vähemalt kolm kuni neli jalutuskäiku nädalas, kestusega 45–60 minutit, kuid igaüks võis valida, kuidas kehalist aktiivsust saavutada. Mõned valisid näiteks süstasõidu või suusatamise.
Tulemused viitavad, et onkoloogid peaksid kaaluma pärast operatsiooni struktureeritud treeningprogrammi soovitamist, et parandada patsientide ellujäämise väljavaateid. Aktiivsem eluviis võib aidata hoida inimesi normaalkaalus, tugevdada immuunsüsteemi, vähendada põletikku ja tõsta meeleolu.
Kuigi uuring käsitles ainult jämesoolevähki, pole teadlaste hinnangul põhjust arvata, et tulemusi ei saaks laiendada ka teistele vähivormidele. Samas on teiste vähivormide puhul vaja eraldi uuringuid. Küll viitavad olemasolevad andmed, et, et ka rinnavähi ja eesnäärmevähi esinemissagedus oli treeningurühmas madalam.
Toimetaja: Rait Piir