Inimesed küpsetasid toitu juba 780 000 aastat tagasi
Toidu küpsetamine on üks neid tegevusi, mis eristab inimest muudest loomadest. Sest tõesti, rebane küpsetab sitikat ainult muinasjutus, ja ka siis läheb see tal kõrbema.
Nüüd aga on Iisraeli teadlased teinud avastuse, mis annab aimu, millal inimene oma pikas ajaloos võis toitu teadlikult kuumtöötlema hakata.
Tel Avivi Ülikooli arheoloog Irit Zohar ja ta kolleegid annavad ajakirjas Nature Ecology and Evolution teada, et nende kogutud tõenduse järgi küpsetasid Lähis-Ida elanikud kala juba umbes 780 000 aastat tagasi.
See tähendab, et toiduküpsetus on inimestel selge olnud neli ja pool korda kauem kui seni teada olnud.
Zohar ja ta kaaslased on Põhja-Iisraelis asuvast Gesher Benot Ya'aqovi leiupaigast pärit tuhandeid kalajäänuseid uurinud kuusteist aastat. Ammustel aegadel oli seal järv, kus elas rikkalikult kalu.
Teadlased panid tähele, et kalaluid oli leiupaigas säilinud suhteliselt vähe, kuid kalahambaid tuli seevastu ette rohkesti. See asjaolu viitab võimalikule küpsetamisele, sest kalaluud pehmenevad ja lagunevad kuumutamisel kiiremini kui hambad.
Küpsetuse võimalus tundub seda usutavam, et teadlased leidsid samast kohast ka kunagiste tuleasemete jälgi.
Enamik leitud hambaid kuulus kahele suurt kasvu karpkalaliigile, mis viitab inimeste selgetele maitseeelistustele.
Otsustav tõend saadi aga kalahammaste vaaba uurimisel. Röntgenuuring tuvastas vaabas sisalduvate kristallide struktuuri põhjal, et hambaid on kuumutatud 200 kuni 500 Celsiuse kraadini. Just sellisel temperatuuril saabki kala eriti hästi küpseks.
Millist meetodit inimesed kala küpsetamiseks täpselt kasutasid, ei ole teada. Võib ka olla, et nad tegelikult kala ei küpsetanudki, vaid viskasid lihtsalt toidujäätmed tulle.
Tule võitsid inimesed kasutusele juba kaugelt üle miljoni aasta tagasi, algul arvatavasti vaid selleks, et külma ilmaga sooja saada.
Küpsetusoskus on aga inimestele tähtis, sest küpsetatud toitu on lihtsam närida ja seedida kui toorest. Sellisest oskusest on inimestel kindlasti suurt abi olnud, et väga erinevates elupaikades hakkama saada.