Polaaralasid saaks jahutada suhteliselt lihtsalt ja odavalt
Maakera polaaralad soojenevad kiiremini kui muud piirkonnad. Seetõttu on rühm Ameerika teadlasi tulnud välja ideega, kuidas just Arktika ja Antarktika soojenemist pidurdada ja isegi tagasi pöörata.
Wake Smith Connecticutis New Havenis asuvast Yale'i Ülikoolist ja ta kolleegid panevad ette, et lennukitelt tuleks polaaralade kohale õhku piserdada suures koguses aerosoole, mis varjutaksid osa päikesevalgust ning jahutaksid maa-, vee- ja jääpinda.
Aerosoolide ehk pisikeste ainekübemete atmosfääri paiskamist on üleilmse soojenemise ohjeldamiseks soovitatud ennegi, kuid tugev vastuargument on olnud mõistetav mure aerosoolide võimaliku negatiivse keskkonna- või tervisemõju pärast.
Smith ja ta kaaslased kirjutavad ajakirjas Environmental Research Communications, et kui piirduda aerosoolide paiskamisega ainult kõrgematele laiuskraadidele, siis säästame lõviosa inimkonnast aerosooliärevusest, kuid tegeleme kliimamurega just seal, kus see kõige tõsisem on.
Kui kusagil maailmas võimalik kasu võimalikud ohud üles kaalub, siis just seal, väidavad nad.
Smithi ja kolleegide idee järgi puistaksid 13 kilomeetri kõrgusel lendavad lennukid aerosoole õhku umbes 60. põhja- ja lõunalaiuskraadi kandis. Need laiuskraadid läbivad põhjas Tallinna ja Helsingi vahel Soome lahte, lõunas Tulemaa ja Lõuna-Shetlandi saarte vahel Drake'i väina.
Sealt leviksid aerosoolid aegamööda pooluste suunas ja täidaksid oma ülesannet päikesekiirguse varjajana.
Aerosoole kantaks stardijoonele mõlemal poolkeral korra aastas, kohaliku kevade või varasuve paiku. Nii saaks ka üks ja seesama lennukipark leida kasutust mõlemal pool.
Umbes 125 lennukit suudaksid jahutada puistevööndist pooluste poole jäävaid alasid keskmiselt umbes kahe Celsiuse kraadi võrra. See viiks sealse temperatuuri tagasi enam-vähem tööstusrevolutsiooni eelsesse aega.
Maksma läheks ettevõtmine umbes 11 miljardit dollarit aastas. Võrreldes süsihappegaasi heitmete piiramise maksumusega sama tulemuse saavutamiseks on see hind palju kordi väiksem.
Samas ei asendaks polaaralade aerosoolimeede mõistagi täielikult süsinikuneutraalsuse sihti, vaid pakuks sellele lihtsalt tõhusat täiendust.