Lugeja küsib: kas üht päikesekaitsekreemi tohib kasutada mitu aastat?

SPF kaitsefaktor 10 pole kindlasti piisav naha kaitsmiseks.
SPF kaitsefaktor 10 pole kindlasti piisav naha kaitsmiseks.

Novaatori lugejat huvitas, et kui tal ei saa suvega üks päikesekaitsekreemi tuub otsa, kas siis ikkagi tuleks iga aasta uus kreem hankida. Selgitusi jagab Tartu Ülikooli dermatoveneroloogia lektor Liisi Raam.

Hästi on teada, et liigne kokkupuude ultraviolettkiirgusega võib põhjustada nahapõletust, nahavähki, pigmendilaike ja naha enneaegset vananemist. Selle vältimiseks tasub hoida keskpäeval varju, kanda kaitsvat riietust, laia äärega peakatet ja päikeseprille ning määrida avatud kehaosadele päikesekaitsekreemi SPF kaitsefaktoriga vähemalt 30. Uuenda kreemi kaitsvat kihti iga kahe tunni tagant ja pärast iga suplust. Korrektsel kreemi kasutamisel kulub täiskasvanul kogu keha ühekordsel määrimisel üks viinapits ehk keskmiselt 30 milliliitrit kreemi.

Päikesekaitsekreemid sisaldavad keemilisi ja füüsikalisi kaitsefiltreid, mis on nii temperatuuri- kui ka valgustundlikud ja seetõttu tagavad need kaitse ainult teatud aja jooksul. Selleks, et kasutada päikesekaitsekreemi ohutult, jälgi pakendil asuvat märgistust. Euroopa Liidu regulatsioonide järgi peab päikesekaitsekreemi pakendil olema esitatud vähemalt üks kahest märgistusest: kas "parim enne", mida kasutatakse 30 kuu või lühema säilimisajaga toodetel või "avatud kreemipurgi sümbol", mis on kasutusel üle 30 kuu säilimisajaga toodetel.

Enamasti säilivad päikesekaitsekreemid avatuna 12 kuud, aga seda juhul, kui kreemi on hoitud õigetel tingimustel. Kreemi ei tohiks jätta otsese päikese ega kuuma kätte, selleks mässi kreemipurk näiteks rätiku sisse. Kasutamisel hinda alati, kas kreemi värvus ja konsistents on tavapärased.

Päikesekaitsekreemi korrektsel kasutamisel kulub ühel määrimiskorral keskmiselt 30 milliliitrit kreemi ja sellisel juhul jätkub 200 milliliitri suurusest kreemituubist kuni seitsmeks määrimiskorraks ja kindlasti ei jätku kreemi mitmeks aastaks.

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: