Kaks ajusurnud inimest said omale seasüdame
USAs said kaks inimest omale geenmuundatud seasüdame. Üks siirdamine toimus selle aasta juuni keskel ja teine 6. juulil. Loos on aga väike konks. Patsiendid, kellele seasüda siirati, olid ajusurnud. See tähendab, et neid hoidsid elus masinad.
Esimene teadaolev seasüda siirati selle aasta jaanuaris Marylandi ülikoolis. Siirdamine tehti 57-aastasele mehele, kellel oli eluohtlik südamehaigus. Kuna mehe süda oli nõnda täbaras seisus, siis oli seasüda tema viimane õlekõrs. Inimsüdame saamiseks ei peetud teda sobivaks ja ta oli enne siirdamist väga haige. Ehk siis oli tal valida operatsioon või surm.
Paraku ütles mehe seasüda kaks kuud hiljem üles ja mees suri ikkagi. Seasüdame saanud mehe võis tappa seaviirus. Ühest küljest oleks saanud nakatunud elundi siirdamist hõlpsasti vältida. Teisest küljest on võimalik, et ilma viiruseta võinuks mees oma uue südamega kauem elada. Kuna aga täpset põhjust ei teata, miks süda üles ütles, on oluline jätkata surnud doonorite uurimist.
Ilmselt võtab veel aastaid, mil seaorganite inimestele siirdamine saab tavaliseks. Samuti vajavad inimesed aega harjumaks mõttega, et uus süda, neer või mõni muu elutähtis organ võib tulla sealt. Teisalt kasutavad arstid juba praegu sea kudesid laialdaselt inimese südameklappide asendamiseks.
Ühel päeval võivad saada seaorganid arstide ootuste järgi siiski nii tavaliseks elundite allikaks, et inimorganite nappuse tõttu enam keegi surema ei pea. Kuniks sellest saab toimiv lahendus, kulub veel ilmselt aega. Rohkem inimkatseid hakatakse tõenäoliselt tegema lähiaastatel. Usutakse aga, et kümne aasta pärast on sea südame siirdamine inimesele tavapärane tegevus. Kui ühel päeval hakataksegi inimestele seaorganeid siirdama, siis teadlaste sõnul on see tänapäevane ime.
Enne, kui seasüdamete siirdamine saab tavaliseks, peavad arstid paremini mõistma, kuidas vältida uue südame tagasilükkamist. Inimeste immuunsüsteem võib reageerida võõrkehale nii jõuliselt, et inimene sureb. Samuti peavad teadlased ja arstid tagama, et seaorgan ei anna edasi mõnd ettenägematut nakkust, mis kanduks üle inimesele.
Kokkuvõttes on Ameerika arstid optimistlikud, et oma karjääri jooksul näevad nad, kuidas seasüdamete siirdamine muutub igapäevaseks.
Praegu on Ameerikas südamehaigused surma põhjusena esikohal ja nõudlus südamesiirdamise järele on suur. Eestis on tingitud südame-veresoonkonnahaigustest ligi pooled surmad.