Uuringud: koroona kulgu võib leevendada östrogeen ja kõrvetiseravim

Sundi sõnul on vaktsineerimine osutunud kindlaks kaitseks Covid-19-st tingitud surmade vastu.
Sundi sõnul on vaktsineerimine osutunud kindlaks kaitseks Covid-19-st tingitud surmade vastu. Autor/allikas: Alexandra Koch / Pixabay

Uuemad Covid-19-uuringud osutavad, et kõrgem naissuguhormooni tase kehas on seotud väiksema koroonasurma ohuga. Samuti võib kiirendada koroonahaigete sümptomite taandumist mao happesust vähendav ja kõrvetiste vastu aitav käsimüügiravim antatsiid, vahendab Reuters.

Östrogeeni kaitsev mõju

Rootsi teadlased uurisid 14 685 vanemaealist Covid-19-sse nakatunud naist. Kõik naised olid läbinud menopausi, millega käsikäes väheneb kehas järsult östrogeeni tase. Naistest võttis menopausisümptomite leevenduseks naissuguhormooni-lisandit 17 protsenti. 

Kui muud riskitegurid kõrvale jätta, oli lisaöstrogeeni võtvatel naistel 53 protsenti väiksem oht Covid-19 tagajärjel surra võrreldes naistega, kes lisandit ei võtnud, kirjutab teadlasrühm ajakirjas BMJ Open

Sedalaadi vaatlusuuringud ei ole siiski kindel tõestus, nagu pakuks kõrgem östrogeenitase koroona vastu tugevamat kaitset. Umea Ülikooli teaduri Malin Sundi sõnul peab arvestama sedagi, et uuritud naised nakatusid enne koroonavaktsiinide turuletulekut. Teisisõnu ei pruugiks olla vahe suremuses enam sedavõrd järsk.

Sundi sõnul on vaktsineerimine osutunud kindlaks kaitseks Covid-19-st tingitud surmade vastu. Östrogeeni pakutavat võimalikku lisakaitset vaktsineeritud naistele ei saa Sundi sõnul uuringu andmete põhjal hinnata. 

Kuivõrd östrogeen haiglaravi vajavaid koroonapatsiente kaitseb, uurivad edaspidi kliinilistes uuringus täpsemalt Tulane Ülikooli teadlased.

Antatsiid võib sümptomeid leevendada

Hiljuti kirjeldatud väikese osaliste arvuga uuring näitas samas, et koroonasümptomite taandumist võib kiirendada maohappesust vähendav ravim famotidiin. Ühtlasi vähenes uuritavate kehas ravimi mõjul põletik. Täpsemalt uuriti haiglaravi mittevajavaid ja vaktsineerimata täiskasvanuid, kes põdesid koroonat kergete või mõõdukate sümptomitega.

Katse 55 osalisest võtsid famotidiini kolm korda päevas kahe nädala jooksul ligi pooled. Famotidiin on peamine toimeaine Johnson & Johnsoni käsimüügi kõrvetiseravimis Pepsid. Ülejäänud katseisikud võtsid endale teadmata platseebo-tablette.

Ilmnes, et famotidiini võtval rühmal taandusid teistest kiiremini vaadeldud 16 koroonasümptomist 14. Sealhulgas taastus neil kiiremini lõhna- ja maitsemeel, kadusid hingamisraskused ja kõhuvalu. 

Ühtlasi kirjutavad uurijad ajakirjas Gut, et famotidiin vähendas patsientidel ka põletikunäitajaid. Seejuures ei kahjustanud see patsientide immuunvastust.

Uuringu juhtivautori Tobias Janowitzi sõnul loodab töörühm, et tehtust on abi edasistes katsetes, mis peavad näitama, kas famotidiin tõesti sobib koroonahaigete raviks.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: