Õhusaaste eksitab tolmeldajaid

Nurmenukk ja tolmeldaja.
Nurmenukk ja tolmeldaja. Autor/allikas: Kaarel Kaisel

Inimkond kasutab tehnikat, tehnika saastab õhku, õhusaaste häirib putukate elu.

Briti teadlased väidavad äsja avaldatud uurimistöö põhjal, et õhus sisalduvad saasteained võivad segada mesilastel, liblikatel ja muudel tolmeldajatel leida üles neid huvitavaid taimi.

Juba varem on laborikatseis nähtud, kuidas õhusaasteained lagundavad taimedest pärinevaid lõhna kandvaid osakesi.

Nüüd tegid James Ryalls Readingi Ülikoolist ja ta kolleegid aga kolm aastat välikatseid.

Nad seadsid keset nisupõldu üles masina, mis levitas enda ümber lämmastiku oksiide ja osooni, tuntud saasteaineid. Saasteaineid suunati ka aedikusse, kus kasvas must kapsasrohi.

Põllule ja aedikusse suunatud ained lõid seal enam-vähem samasuguse õhusaaste, nagu võib kohata Ühendkuningriigi peamiste maanteede lähistel.

Selgus, et meelega saastatud põldude kohal tiirutas tolmeldajaid putukaid tervelt kuni 70 protsenti vähem kui saastamata kontrollaladel.

Ryalls ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Environmental Pollution, et tõenäoliselt on üks põhjus see, et saasteained segavad putkatel oma sihttaimi tuvastada, mistõttu nad ei taipa ka põllulapile või aedikule vajalikku tähelepanu osutada.

Mil määral toimib just see põhjus ja mil määral muud, seda tuleb uurida veel edaspidistes uuringutes. Mõnedki tolmeldajad võivad taimi siiski pigem väljanägemise kui lõhna järgi ära tunda.

Putukate arvukus on viimasel ajal üleüldse kohutavalt alla käinud. Allakäigu ajendeiks on peetud peaasjalikult pestitsiide ja maakasutusmuutusi. Võib-olla tuleks sellesse nimekirja nüüd tugevama joonega kirja panna ka õhusaaste.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: