Lilled eelistavad tolmeldajatena linde putukatele

Foto: leovan/(CC BY-NC-ND 2.0)

Evolutsioon on võimas jõud. Euroopast Ameerikasse viidud lilledel on uues kasvukeskkonnas juba mõnekümne põlvkonna järel õiekuju muutunud. Värske teadusuuring selgitas, miks.

Verev sõrmkübar (Digitalis purpurea) on ühe-kahe meetri kõrguseks kasvav taim, kelle punaste torujate õite sisse mahub mugavasti näiteks inimese sõrmeots. Sellest ka taime nimi, verev sõrmkübar.

Euroopas askeldavad nende õite kallal peamiselt kimalased, kuid Uues Maailmas on taim leidnud endale ka uued tolmeldajad — koolibrid.

Maria Clara Castellanos Inglismaal Brightonis asuvast Sussexi Ülikoolist ja ta kolleegid uurisid lähemalt, kes tolmeldab verevaid sõrmkübaraid Ühendkuningriigis, Colombias ja Costa Ricas.

Selgus, et koolibrid on Ameerika verevaile sõrmkübaraile tolmeldajaks kuni 27 protsendil juhtudest. Seejuures aga on nende lillede õied Colombias 13 protsenti pikemad ja Costa Ricas lausa 26 protsenti pikemad kui Ühendkuningriigis.

Pikematest õitest on kimalastel raskem nektarit kätte saada, kuid koolibritele sobib torujam õis vägagi hästi. Tundub, justkui eelistaksid taimed tolmeldajatena just koolibreid.

Teadlased väidavad ajakirjas Journal of Ecology, et tõenäoliselt see nii just ongi. Võib arvata, arutlevad nad, et koolibrid on õietolmu järgmisele õiele edasikandmisel tõhusamad kui kimalased.

Võib-olla aga on tähtis ka see, et koolibrid lendavad õielkäikude vahel pikemaid vahemaid kui kimalased, selle tulemusel aga väheneb võimalus, et taimed saavad järglasi mõne lähisugulasega.

Castellanos ja kaasautorid kirjutavad, et maailma lilleõite rikkaliku mitmekesisuse üheks põhjuseks võibki olla õistaimede vajadus uute tolmeldajatega kohaneda. See vajadus võib panna evolutsiooni mõnikord vägagi kiiresti käima.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: