Tolmeldajad väldivad teeületust

Foto: Richo.Fan/Flickr (CC BY 2.0)

Loodusmaastikku risti-rästi läbivad maanteed segavad loomade loomupärast liikumist, kuid nüüd selgub, et vilkad liiklussooned on barjääriks ka tolmeldust vajavatele taimedele.

Ameerika Ühendriikides tehtud uuringu järgi eelistavad tolmeldavad putukad, näiteks mesilased sõiduteed võimaluse korral mitte ületada.

Gordon Fitch ja Chatura Vaidja Michigani Ülikoolist korraldasid tolmeldajate teeületusaltisuse välja selgitamiseks leidliku katse.

Nad asetasid soojal päikeselisel hommikul Ann Arbori linnas ja selle ümbruses mitmele poole tee äärde õitsevaid potitaimi. Igasse katsekohta pandi kolm potti.

Ühes neist kasvavale taimele kanti õitele helendava aine tolmu. Teine pott teise taimega seati üles samale teepoolele, kolmas kolmanda taimega samale kaugusele, kuid teisele poole teed.

Kui mesilane nüüd esimesele taimele lendas, siis jäi tema külge koos õietolmuga ka seda teadlaste lisatud helendavat tolmu, mida mesilane kandis siis edasi ka teisele ja kolmandale taimele, kui ta hiljem ka neid otsustas külastada.

Õhtul viisid teadlased taimed laborisse ja uurisid seal, kui palju helendavat tolmu kellelgi õite küljes oli. Nii said nad hõlpsasti aimu, kui palju samad tolmeldajad ühel ja teisel pool teed olid toimetanud, ilma et oleks pidanud üksikuid mesilasi tihedates liiklusoludes päev otsa taga ajama.

Selguski, et tee kujutas endast tolmeldajatele märkimisväärset barjääri, mille ületamist võeti ette selgelt harvemini kui õielt õiele lende ühel teepoolel.

Mida laiem tee oli, seda vähem tolmeldajad seda ületama kippusid. Teeületuste osakaalu kahandas ka tihedam liiklus, kuid huvitaval kombel oli liiklustiheduse mõju väiksem kui tee laiusel.

Fitch ja Vaidja kirjutavad ajakirjas Journal of Applied Ecology, et keskmiselt vähendas tee olemasolu tolmeldajate liikuvust kahe taime vahel olenevalt taimeliigist 34 kuni 50 protsenti.

Nad soovitavad rajada putukate jaoks üle tee kulgevaid ökodukte või siis istutada tolmeldajatele meelepäraseid taimi juba olemasolevate viaduktide või sildade veerele.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: