Mitmekesi koju jäänud koerad uluvad hullemini kui üksik koer
Kui koer üksi koju jääb, võib ta hakata südantlõhestavalt niutsuma, ulguma ja haukuma, äratades võib-olla naabritegi tähelepanu, kaastunde või pahameele.
Mõnikord mõeldakse, et mõttekas oleks soetada koerale kaaslane, teine koer, kes oleks talle seltsiks, kuni inimesed kodust väljas oma asju ajavad.
Kuid nüüd selgub Šveitsis tehtud uuringust, et teise koera võtmisest ei tarvitsegi üldse abi olla, pigem lausa vastupidi.
Gerrit Stephan Zürichi kantonis Dänikonis asuvast Loomade Loodusraviakadeemiast ja ta kolleegid vaatasid videotelt, kuidas koerad üksi või mitmekesi kodus ilma inimesteta käitusid.
Selgus, et esimesel inimeste lahkumise järgsel tunnil käitusid perede ainsad koerad ja mitmekesi peetavad koerad üsna eri moodi — mitme koeraga kodudes liikusid koerad sel ajal rohkem rahutult ringi ja ka niutsusid, ulgusid ja haukusid rohkem.
Omavahel koerad sel ajal peaaegu üldse ei suhelnud, ei mänginud üheskoos ega lakkunud üksteist.
Neist tähelepanekutest kirjutavad Stephan ja kaasautorid nüüd ajakirjas Applied Animal Behaviour Science.
Nii et inimestele tihtilugu pähe tulev mõte ja ka üksteisele antav nõu, et koera üksiolekuärevust võiks leevendada teise koera juurde võtmine, paistab olevat osutunud väärarusaamaks. Pigem tundub, et koerad võtavad üksteiselt hoopis ärevuskäitumise üle.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Airika Harrik